WTA Taszkent: awans Viktorii Kuzmovej po dreszczowcu. Margarita Gasparian nie obroni tytułu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Hannah Peters / Na zdjęciu: Viktoria Kuzmova
Getty Images / Hannah Peters / Na zdjęciu: Viktoria Kuzmova

Viktoria Kuzmova obroniła dwie piłki meczowe i pokonała Greet Minnen w II rundzie turnieju WTA International w Taszkencie. Tytułu nie obroni Margarita Gasparian, która przegrała z Danką Kovinić.

Najwyżej rozstawiona Viktoria Kuzmova (WTA 56) była w opałach w II rundzie imprezy w Taszkencie. W pierwszym secie meczu z Greet Minnen (WTA 124) prowadziła 5:2, by stracić pięć gemów z rzędu. W drugiej partii Słowaczka wróciła z 1:3. W decydującej odsłonie wyszła na 2:0, ale do końca jej awans wisiał na włosku. Tenisistka z Koszyc obroniła dwie piłki meczowe (pierwszą przy 5:6, drugą w tie breaku) i zwyciężyła Belgijkę 5:7, 6:3, 7:6(7). W trwającym dwie godziny i 28 minut meczu obie zawodniczki uzyskały po pięć przełamań. Kuzmova zdobyła o jeden punkt więcej (120-119) i w ćwierćfinale zmierzy się z Kristyną Pliskovą, triumfatorką turnieju z 2016 roku.

Tytułu nie obroni Margarita Gasparian (WTA 55), która przegrała 5:7, 4:6 z Danką Kovinić (WTA 120). W pierwszej partii Rosjanka nie wykorzystała prowadzenia 5:3 i dwóch piłek setowych w 10. gemie. W ciągu godziny i 49 minut miało miejsce 12 przełamań, z czego siedem dla reprezentantki Czarnogóry. Kolejną rywalką Kovinić będzie Sorana Cirstea (WTA 96), która wróciła z 0:3 w trzecim secie i zwyciężyła 3:6, 6:3, 7:5 Ysaline Bonaventure (WTA 123) po dwóch godzinach i 14 minutach. Rumunka w Taszkencie zdobyła tytuł w 2008 roku.

Alison van Uytvanck (WTA WTA 61) wróciła z 0:2, 0-30 i w 71 minut pokonała 6:2, 6:1 Monikę Niculescu (WTA 106). Belgijka obroniła siedem z ośmiu break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań. Następną jej przeciwniczką będzie Pauline Parmentier (WTA 127), która w Taszkencie triumfowała w 2007 roku. Francuzka przegrywała 0:2 w trzecim secie, by ostatecznie zwyciężyć 2:6, 6:4, 6:3 Timeę Babos (WTA 89) po dwóch godzinach i 21 minutach. Tenisistka z Paryża zdobyła 31 z 39 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

Anna Kalinska (WTA 116) wygrała 3:6, 7:5, 6:2 z Tatjaną Marią (WTA 87). Rosjanka popełniła 10 podwójnych błędów, ale też wykorzystała pięć z 10 break pointów. W ćwierćfinale jej rywalką będzie Katarina Zawacka (WTA 142), która pokonała 6:4, 6:4 Terezę Martincovą (WTA 135). Ukrainka zamieniła na przełamanie pięć z 11 okazji.

Tashkent Open, Taszkent (Uzbekistan) WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów środa, 25 września

II runda gry pojedynczej:

Viktoria Kuzmova (Słowacja, 1) - Greet Minnen (Belgia) 5:7, 6:3, 7:6(7) Alison van Uytvanck (Belgia, 3) - Monica Niculescu (Rumunia) 6:2, 6:1 Sorana Cirstea (Rumunia, 8) - Ysaline Bonaventure (Belgia) 3:6, 6:3, 7:5 Danka Kovinić (Czarnogóra) - Margarita Gasparian (Rosja, 2) 7:5, 6:4 Anna Kalinska (Rosja) - Tatjana Maria (Niemcy, 6) 3:6, 7:5, 6:2 Pauline Parmentier (Francja) - Timea Babos (Węgry, 7) 2:6, 6:4, 6:3 Katarina Zawacka (Ukraina) - Tereza Martincova (Czechy, Q) 6:4, 6:4

Czy Viktoria Kuzmova awansuje do półfinału turnieju WTA w Taszkencie?