WTA Taszkent: Katarzyna Kawa pokonana przez Kristynę Pliskovą. Polka odpadła w II rundzie

Katarzyna Kawa na II rundzie zakończyła udział w turnieju WTA International w Taszkencie. Polka przegrała w trzech setach z Czeszką Kristyną Pliskovą.

Katarzyna Kawa Getty Images / NurPhoto / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
W poniedziałek Katarzyna Kawa (WTA 129) wyeliminowała Witalię Diaczenko. Było to dla niej pierwsze zwycięstwo w głównym cyklu od lipcowego turnieju w Jurmale, w którym doszła do finału. O ćwierćfinał w Taszkencie Polka zmierzyła się z Kristyną Pliskovą (WTA 80), mistrzynią imprezy z 2016 roku. Było to ich drugie spotkanie. Dziesięć lat temu w Pieszczanach (ITF) zwyciężyła Czeszka. W stolicy Uzbekistanu tenisistka z Pragi wygrała 7:5, 3:6, 6:4. W I secie Kawa nie wykorzystała prowadzenia 5:2 i dwóch piłek setowych.

W czwartym gemie Pliskova oddała podanie pakując forhend w siatkę. Kawa utrzymywała piłkę w korcie, dobrze zmieniała kierunki i rotację. Tymczasem niecierpliwa Czeszka była rozregulowana i walczyła z własną niemocą. Polka długo utrzymywała przewagę przełamania, ale w końcówce wpadła w sidła chaosu i niepewności. Nie musiała bronić break pointów aż do dziewiątego gema, w którym popełniła kilka błędów i oddała podanie. Po chwili Kawa miała dwie piłki setowe, ale Pliskova od 15-40 zdobyła cztery punkty i wyrównała na 5:5.

W grze Czeszki brakowało dynamiki, rzadko wzmacniała tempo, ale zaczęła cierpliwie pracować w długich wymianach i była niezwykle rzetelna w obronie. Tymczasem Polka kompletnie się pogubiła. Podwójnym błędem dała rywalce dwa break pointy w 11. gemie. Pliskova przełamanie uzyskała pokazując sprint do siatki i odgrywając po krosie dropszota poznanianki. Kawa miała problemy z wykorzystywaniem swoich szans. W 12. gemie Czeszka obroniła dwa break pointy i smeczem wykorzystała czwartą piłkę setową.

Wydawało się, że Pliskova czuje się na korcie coraz swobodniej. Od połowy I seta była sprytna i zabójczo skuteczna w najważniejszych momentach. Potwierdzał to też początek II partii. Skrót z returnu dał jej przełamanie na 1:0. Jednak po chwili Czeszka oddała podanie psując forhend. To dodało animuszu Kawie, które w trzecim gemie wyszła obronną ręką ze stanu 0-30. Polka poszła za ciosem i dobrym returnem zaliczyła przełamanie na 3:1. Tym razem poznanianka nie oddała przewagi do końca. W grze Pliskovej w miejsce spokoju w konstrukcji punktów pojawił się taktyczny nieład i pośpiech. W dziewiątym gemie Kawa od 0-30 zdobyła cztery punkty. Set dobiegł końca, gdy Czeszka wpakowała return w siatkę.

W trzecim gemie III seta Pliskova utrzymała podanie po grze na przewagi (12 punktów) i poprosiła o interwencję medyczną z powodu problemów z plecami. Po wznowieniu gry Czeszka miała dwa break pointa, ale Kawa je obroniła i wyrównała na 2:2. W dalszej fazie meczu Polka spokojniej utrzymywała podanie, ale w końcówce więcej sił zachowała mistrzyni imprezy z 2016 roku. Pliskova częściej przyspieszała grę i skruszyła opór poznanianki. W dziewiątym gemie Czeszka utrzymała podanie ze stanu 0-30, a w 10. uzyskała trzy piłki meczowe. Pierwszą zmarnowała wyrzucając return, ale przy drugiej Kawa popełniła podwójny błąd.

W trwającym dwie godziny i 16 minut meczu znana z atomowego serwisu posłała tylko dwa asy. Czeszka trzy razy oddała podanie, ale sama uzyskała cztery przełamania. Kawa zdobyła o jeden punkt więcej (99-98), ale popełniła 10 podwójnych błędów, z czego siedem w pierwszym secie.

W styczniu Kawa była notowana na 270. miejscu w rankingu, a w sierpniu awansowała na najwyższą w karierze 124. pozycję. W Taszkencie wystąpiła po raz pierwszy. Pliskova po raz drugi doszła do ćwierćfinału imprezy. Kolejną rywalką Czeszki będzie najwyżej rozstawiona Słowaczka Viktoria Kuzmova.