ATP Pekin: Stefanos Tsitsipas pokonał obrońcę tytułu. Alexander Zverev gromi w 62 minuty

Stefanos Tsitsipas po trzysetowym pojedynku pozbawił Nikołoza Basilaszwilego szans na obronę tytułu w turnieju ATP World Tour 500 w Pekinie. Do ćwierćfinału imprezy na chińskich kortach twardych pewnie awansował w czwartek Alexander Zverev.

Rafał Smoliński
Stefanos Tsitsipas Getty Images / Giampiero Sposito / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Rozstawiony z trzecim numerem w China Open 2019 Stefanos Tsitsipas cieszył się w czwartek z 40. zwycięstwa w tegorocznym głównym cyklu i zarazem 90. w karierze. W styczniu Grek i Nikołoz Basilaszwili spotkali się w III rundzie Australian Open 2019, w której lepszy był pochodzący z Aten 21-latek. W czwartek Gruzin musiał po raz drugi uznać wyższość rywala i tym samym stracił szansę na obronę tytułu w Pekinie.

Tsitsipas potrzebował sporo czasu, aby złamać opór Basilaszwilego. Seryjnie marnował break pointy, a Gruzin zdobył jedyne przełamanie w partii otwarcia. Dopiero w drugim secie reprezentant Grecji doczekał się premierowego breaka i od tego momentu radził sobie lepiej. Trwające 128 minut spotkanie zakończył wynikiem 4:6, 6:3, 6:2.

Piątkowym przeciwnikiem Tsitsipasa w pojedynku o półfinał będzie John Isner. Amerykanin posłał w czwartek 21 asów i pokonał Daniela Evansa 7:6(3), 7:5. Był to dla niego rewanż za porażkę doznaną w półfinale tegorocznej imprezy w Delray Beach. Tym razem niespodzianki nie było. Isner nie dał się przełamać i jako jedyny zdobył breaka. W piątek będzie chciał poprawić bilans spotkań z Tsitsipasem na 3-0. Wcześniej pokonał go w Szanghaju (2017) i Wimbledonie (2018).

Zaledwie 62 minuty spędził w czwartek na korcie oznaczony "dwójką" Alexander Zverev. Niemiec po raz drugi w tym roku spotkał się z Feliksem Augerem-Aliassime'em (wcześniej w Monte Carlo) i znów odniósł zdecydowane zwycięstwo. W Pekinie tenisista z Hamburga postarał się o cztery przełamania, a sam uważnie pilnował serwisu. Wygrał ostatecznie 6:3, 6:1 i zameldował się w ćwierćfinale.

W piątek Zverev spotka się z Samem Querreyem, z którym wcześniej grał tylko w ramach Pucharu Lavera 2017 w Pradze, gdzie wygrał 6:4, 6:4. Doświadczony Amerykanin utrzymał nerwy na wodzy i po dwóch godzinach i 17 minutach pokonał Diego Schwartzmana 7:6(2), 6:7(6), 6:3. Querrey zanotował aż 32 asy i okazał się lepszy od Argentyńczyka o jedno przełamanie (4-3).