ATP Paryż: Novak Djoković w szóstym finale w Bercy. Grigor Dimitrow groźny tylko w pierwszym secie

Novak Djoković po raz szósty w karierze awansował do finału halowego turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Paryżu. W sobotnim meczu Serb pokonał w dwóch setach Bułgara Grigora Dimitrowa.

Rafał Smoliński
Novak Djoković PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Novak Djoković
10. starcie Novaka Djokovicia z Grigorem Dimitrowem w głównym cyklu trzymało w napięciu przez godzinę. Potem Serb wykorzystał swoją szansę na przełamanie i kontrolował przebieg wydarzeń na korcie centralnym w hali Bercy. "Nole" wygrał po 98 minutach 7:6(5), 6:4 i poprawił na 9-1 bilans pojedynków z Bułgarem, który mimo problemów w pierwszej części sezonu zdołał go zakończyć w Top 20.

Set otwarcia był bardzo wyrównany. Obaj nie mieli żadnych problemów przy własnym podaniu, dlatego rozstrzygnięcie zapadło w tie breaku. W rozgrywce tej decydujące okazały się wydarzenia po pierwszej zmianie stron. Po podwójnym błędzie Djoković przegrywał 3-5, ale pokazał niesamowitą wolę walki. Dimitrow przegrał najdłuższą wymianę, posyłając forhend w aut. Po chwili Bułgar wpakował piłkę w siatkę, a Serb nie zmarnował szansy i wykorzystał setbola.

Druga partia przypominała początkowo pierwszą część pojedynku i wtedy nadszedł piąty gem. Po błędzie z bekhendu Dimitrow musiał bronić dwóch break pointów. Pierwszego skasował asem serwisowym, ale przy drugim nie trafił czysto rakietą w piłkę. W takich okolicznościach doszło do jedynego w meczu przełamania. O powrocie do gry Bułgara nie było mowy, bowiem Djoković stracił w trzech kolejnych gemach serwisowych zaledwie punkt.

Pochodzący z Belgradu tenisista nie musiał bronić żadnego break pointa i wygrał w dwóch setach. W całym spotkaniu miał co prawda 13 kończących uderzeń i 20 pomyłek, ale zdobył za to o cztery punkty więcej (63-59). Natomiast Dimitrow miał 20 wygrywających zagrań i 20 niewymuszonych błędów. Nie wystarczyło to jednak, aby awansował do finału Rolex Paris Masters 2019.

Djoković po raz szósty zagra w finale zawodów w hali Bercy. W latach 2009 oraz 2013-2015 cieszył się tutaj z mistrzowskiego tytułu, a w zeszłym sezonie zatrzymał go w finale Rosjanin Karen Chaczanow. Tym razem przeciwnikiem Serba w decydującym pojedynku będzie w niedzielę Kanadyjczyk Denis Shapovalov, który skorzystał na problemach zdrowotnych Rafaela Nadala. Hiszpan wycofał się z powodu kontuzji mięśni brzucha.