ATP Finals: perfekcyjni Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut. Triumf Francuzów bez straty seta

Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut zostali mistrzami gry podwójnej ATP Finals 2019 w Londynie. Francuzi w pięciu meczach nie stracili seta.

Nicolas Mahut i Pierre-Hugues Herbert, mistrzowie ATP Finals 2019 w deblu PAP/EPA / WILL OLIVER / Na zdjęciu: Nicolas Mahut i Pierre-Hugues Herbert, mistrzowie ATP Finals 2019 w deblu
Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut byli nie do zatrzymania w ATP Finals 2019 w Londynie. Francuzi wywalczyli tytuł wygrywając pięć meczów bez straty seta. W finale pokonali 6:3, 6:4 reprezentanta RPA Ravena Klaasena i Nowozelandczyka Michaela Venusa. Było to pierwsze spotkanie tych par.

Francuzi w obu setach uzyskali po jednym przełamaniu, odpowiednio na 3:1 i 4:3. W trwającym 70 minut meczu obronili cztery break pointy. Herbert i Mahut zdobyli 33 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W końcówce sezonu Herbert i Mahut osiągnęli imponującą formę. Wygrali dziewięć meczów z rzędu (bilans setów 18-0). Zdobyli tytuł w hali Bercy w Paryżu. W Londynie pokonali m.in. Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha (nr 1) oraz Łukasza Kubota i Marcelo Melo (nr 2). Wygrali ATP Finals jako pierwsza francuska para od 2005 roku (Michael Llodra i Fabrice Santoro w Szanghaju).

Herbert i Mahut po raz drugi wystąpili w finale Turnieju Mistrzów (2018). Podobnie było w przypadku Klaasena (2016 z Rajeevem Ramem). Venus wcześniej najdalej doszedł do półfinału (2017 z Ryanem Harrisonem). Triumfując w Londynie Francuzi zdobyli trzeci tytuł w sezonie, po Australian Open i Paryżu. W swoich dorobku mają już zwycięstwa we wszystkich wielkoszlemowych imprezach, co nazywa się Karierowym Wielkim Szlemem. W poprzednich sezonach wygrali US Open 2015, Wimbledon 2016 i Roland Garros 2018). Klaasen i Venus w 2019 roku wywalczyli dwa tytuły (Halle, Waszyngton).

Reprezentant RPA i Nowozelandczyk w półfinale wyeliminowali Cabala i Faraha po obronie dwóch piłek meczowych. W niedzielę wystąpili w piątym finale w 2019 roku. Pierwsze dwa osiągnęli w Auckland i Rzymie.

Herbert i Mahut wygrali ATP Finals bez straty seta jako pierwsza para od 2015 roku (Jean-Julien Rojer i Horia Tecau). Dla Francuzów to 15. wspólny triumf w głównym cyklu.

Finały ATP Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 9 mln dolarów
niedziela, 17 listopada

finał:

Pierre-Hugues Herbert (Francja, 7) / Nicolas Mahut (Francja, 7) - Raven Klaasen (RPA, 5) / Michael Venus (Nowa Zelandia, 5) 6:3, 6:4