Kapitan Dawid Celt nie zaskoczył i do rywalizacji zgłosił ten sam skład, który w zeszłym roku stawił się w Zielonej Górze. Liderkami zespołu mają być singlistki Magda Linette i Iga Świątek. W drużynie są również Magdalena Fręch i Maja Chwalińska oraz doświadczona deblistka Alicja Rosolska.
Położona nad rzeką Alzette miejscowość Esch w Luksemburgu będzie gospodarzem turnieju Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji, w którym zagra sześć zespołów. Siedem kolejnych zaprezentuje się w tym czasie w estońskim Tallinie. Biało-Czerwone trafiły do grupy B, razem ze Słowenią i Turcją. W grupie A znalazły się Serbia, Szwecja i Luksemburg.
Przypomnijmy, że doszło do reformy rozgrywek Fed Cup. Nie ma już Grupy Światowej I i II, a w ich miejsce odbędzie się po raz pierwszy w kwietniu 2020 roku w Budapeszcie turniej finałowy z udziałem 12 ekip. Wobec zmian organizatorzy postanowili dać szansę powalczyć o elitę większej liczbie drużyn i z tego względu z europejskiej strefy kontynentalnej awansują do kwietniowych baraży aż cztery drużyny - po dwie z Esch i Tallina.
ZOBACZ WIDEO "Kierunek Dakar". Ekstremalne przygotowania do Rajdu Dakar. Trwają cały rok
Jak wygląda teraz droga Polski do turnieju finałowego? W grupie B imprezy w Esch Biało-Czerwone muszą zająć pierwsze lub drugie miejsce, ponieważ o awans do kwietniowych baraży zagrają zwycięzcy obu grup z ekipami, które zostały sklasyfikowane na drugiej pozycji (1A-2B, 1B-2A). Ewentualna wygrana w barażach pozwoli awansować do rozgrywanych w lutym 2021 meczów kwalifikacji. To ich zwycięzcy zagrają w kwietniu przyszłego roku w turnieju dla elity.
Schemat został więc uproszczony, ale nie znaczy to, że będzie łatwiej. Podczas turnieju w Luksemburgu kandydatkami do awansu do baraży będą na pewno Słowenki, Serbki i Szwedki. Te ostatnie pokazały się z bardzo dobrej strony już w zeszłym roku w Zielonej Górze, gdzie zatrzymały je dopiero Rosjanki.
Składy zgłoszone na turniej w Esch (kapitanowie mogą dokonać zmian):
1) Polska: Magda Linette, Iga Świątek, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska, Alicja Rosolska; kapitan Dawid Celt.
2) Słowenia: Tamara Zidansek, Kaja Juvan, Dalila Jakupović, Nika Radisić, Pia Lovrić; kapitan Andrej Krasavec.
3) Turcja: Cagla Buyukakcay, Pemra Ozgen, Basak Eraydin, Berfu Cengiz, Ipek Oz; kapitan Alaaddin Karagoz.
4) Serbia: Nina Stojanović, Aleksandra Krunić, Olga Danilović, Fatma Idrizović; kapitan Tatjana Jecmenica.
5) Szwecja: Rebecca Peterson, Johanna Larsson, Mirjam Bjorklund, Caijsa Hennemann, Cornelia Lister; kapitan Mattias Arvidsson.
6) Luksemburg: Mandy Minella, Eleonora Molinaro, Claudine Schaul, Marie Weckerle, Tiffany Cornelius; kapitan Anne Kremer.
Zobacz także:
Roger Federer odpowiedział Grecie Thunberg
Serena Williams pomaga poszkodowanym przez pożary