Tenis. ATP Rotterdam: Felix Auger-Aliassime bez szans. Gael Monfils obronił tytuł

Gael Monfils obronił tytuł w rozgrywanym na kortach twardych w hali turnieju ATP 500 w Rotterdamie. W niedzielnym finale Francuz w dwóch setach pokonał Felixa Augera-Aliassime'a.

Marcin Motyka
Felix Auger-Aliassime (z lewej) i Gael Monfils (z prawej), finalista i mistrz ABN AMRO World Tennis Tournament 2020 PAP/EPA / KOEN SUYK / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime (z lewej) i Gael Monfils (z prawej), finalista i mistrz ABN AMRO World Tennis Tournament 2020
Od początku 2020 roku Gael Monfils znajduje się w wyśmienitej formie. Francuz wygrał 13 z 15 rozegranych meczów i zdobył już dwa tytuły. Po tym, jak w zeszłym tygodniu zwyciężył w Montpellier, w niedzielę świętował zwycięstwo w turnieju w Rotterdamie. W finale pokonał 6:2, 6:4 Felixa Augera-Aliassime'a.

Monfils od początku spotkania dominował na korcie. Francuz skutecznie serwował, świetnie returnował, imponująco pracował w defensywie i popełniał o wiele mniej błędów od rywala. Pierwszego seta tenisista z Paryża wygrał 6:2, a w drugim wyszedł na prowadzenie 5:1. Wówczas nieco spuścił z tonu, a Auger-Aliassime zdobył trzy gemy z rzędu, lecz - po raz drugi podając po zwycięstwo - nie zmarnował szansy.

Mecz trwał godzinę i 26 minut. W tym czasie Monfils zaserwował pięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z 11 break pointów, posłał 15 zagrań kończących, popełnił 14 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 66 punktów, o 16 więcej od rywala. Z kolei Augerowi-Aliassime'owi zapisano jednego asa 20 uderzeń wygrywających oraz 32 pomyłki własne.

Dla Monfilsa to dziesiąty w karierze tytuł w głównym cyklu. Po raz pierwszy w karierze wygrał dwa turnieje w jednym sezonie oraz obronił trofeum w danej imprezie. Został też piątym w dziejach tenisistą, który dwa razy z rzędu zwyciężył w ABN AMRO World Tennis Tournament po Arthurze Ashe'u (lata 1975-76), Stefanie Edbergu (1987-88), Nicolasie Escude (2001-02) i Robinie Söderlingu (2010-11). Za triumf w hali Ahoy otrzyma 500 punktów do rankingu ATP i 406,8 tys. euro.

Z kolei Auger-Aliassime wystąpił w czwartym finale rangi ATP Tour i poniósł czwartą porażkę (w zeszłym sezonie przegrał mecze o tytuł w Rio de Janeiro, Lyonie i w Stuttgarcie). Za występ w Rotterdamie zainkasuje 300 "oczek" oraz 204,2 tys. euro.

W zmaganiach debla także triumfowali reprezentanci Francji, rozstawieni z numerem drugim Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut, którzy w finale pokonali 7:6(5), 4:6, 10-7 kwalifikantów Henriego Kontinena i Jana-Lennarda Struffa. Dla Francuzów to 16. wspólny tytuł, w tym drugi z rzędu w Rotterdamie. Ogółem 28-letni Herbert wywalczył swoje 18. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a 38-letni Mahut - 29.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)
ATP 500, kort twardy w hali, pula nagród 2,013 mln euro
niedziela, 16 lutego

finał gry pojedynczej:

Gael Monfils (Francja, 3) - Felix Auger-Aliassime (Kanada) 6:2, 6:4

finał gry podwójnej:

Pierre-Hugues Herbert (Francja, 2) / Nicolas Mahut (Francja, 2) - Henri Kontinen (Finlandia, Q) / Jan-Lennard Struff (Niemcy, Q) 7:6(5), 4:6, 10-7

Mats Wilander o Novaku Djokoviciu: Może zdobyć 25 tytułów wielkoszlemowych

Czy w sezonie 2020 Gael Monfils zdobędzie kolejny tytuł?