Tenis. WTA Doha: zwycięstwa Karoliny Pliskovej i Garbine Muguruzy. Jelena Rybakina wygrała po thrillerze i wycofała się

Karolina Pliskova i Garbine Muguruza oddały rywalkom po trzy gemy i awansowały do III rundy turnieju WTA Premier 5 w Dosze. Jelena Rybakina obroniła piłkę meczową i pokonała Alison van Uytvanck, ale wycofała się z dalszej rywalizacji.

Karolina Pliskova PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 3) występ w Dosze rozpoczęła od II rundy, bo miała wolny los. We wtorek w 55 minut rozbiła 6:3, 6:0 Bernardę Perę (WTA 63). Czeszka zaserwowała osiem asów i zdobyła 22 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów i wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie.

- Myślę, że początek był trochę trudny. Obie grałyśmy dobrze, było kilka długich gemów. Później wszystko poszło dość łatwo, szczególnie w drugim secie, w którym Bernarda dużo psuła. Może straciła swój rytm, ale ja dobrze serwowałam, grałam dosyć szybko, więc tak się mogło zdarzyć - cytuje wtatennis.com Pliskovą. Czeszka w Dosze zdobyła tytuł w 2017 roku.

O ćwierćfinał Pliskova zmierzy się z Ons Jabeur (WTA 44), która pokonała 6:4, 6:3 Jennifer Brady (WTA 45). W ciągu 78 minut Tunezyjka zgarnęła 24 z 29 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła pięć z siedmiu break pointów. Amerykanka w ubiegłym tygodniu doszła do półfinału w Dubaju jako kwalifikantka. Jabeur w tegorocznym Australian Open osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał.

Garbine Muguruza (WTA 16) w 58 minut rozbiła 6:1, 6:2 Ajlę Tomljanović (WTA 54). Australijka popełniła siedem podwójnych błędów. Hiszpanka zaserwowała cztery asy. Obroniła dwa z trzech break pointów i wykorzystała pięć z siedmiu okazji na przełamanie. Było to ich drugie spotkanie w tym roku. W II rundzie Australian Open Muguruza zwyciężyła w trzech setach. O ćwierćfinał Hiszpanka zagra z Dajaną Jastremską.

Jelena Rybakina (WTA 17) wygrała 5:7, 6:2, 7:6(8) z Alison van Uytvanck (WTA 62) po dwóch godzinach i 21 minutach. W trzecim secie Kazaszka zmarnowała dwie piłki meczowe przy 5:4, a w tie breaku roztrwoniła trzecią i czwartą. Przy 7-8 zniwelowała meczbola, by przy 9-8 wykorzystać piątą okazję na zakończenie spotkania.

Obie tenisistki miały po 11 break pointów. Rybakina dwa razy oddała podanie, a sama uzyskała trzy przełamania. Van Uytvanck zaserwowała dziewięć asów, z czego sześć w pierwszym secie. Tenisistki te spotkały się po raz drugi. W ubiegłym roku w Den Bosch również lepsza była Kazaszka.

Rybakina wygrała już 21. mecz w 2020 roku (bilans 21-4). Więcej zwycięstw w tym tygodniu nie odniesie, bo oddała walkowerem spotkanie III rundy z Ashleigh Barty z powodu kontuzji przywodziciela. - Jest mi bardzo przykro, ale muszę wycofać się z turnieju w Dosze. Mam małe nadwyrężenie w nodze i nie chcę ryzykować, że się pogorszy. Na pewno wrócę tutaj w przyszłym roku, dziękuję za wsparcie! - poinformowała Kazaszka w oświadczeniu.

Maria Sakkari (WTA 20) zwyciężyła 3:6, 7:6(5), 6:0 Terezę Martincovą (WTA 157) po dwóch godzinach i 10 minutach. Greczynka wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. W trzecim secie straciła tylko 11 punktów. W III rundzie jej przeciwniczką będzie Aryna Sabalenka.

Qatar Total Open, Doha (Katar)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 3,24 mln dolarów
wtorek, 25 lutego

II runda gry pojedynczej:

Karolina Pliskova (Czechy, 3) - Bernarda Pera (USA, Q) 6:3, 6:0
Garbine Muguruza (Hiszpania, 11) - Ajla Tomljanović (Australia) 6:1, 6:2
Jelena Rybakina (Kazachstan, 14) - Alison van Uytvanck (Belgia) 5:7, 6:2, 7:6(8)
Maria Sakkari (Grecja, 15) - Tereza Martincova (Czechy, Q) 3:6, 7:6(5), 6:0
Ons Jabeur (Tunezja, WC) - Jennifer Brady (USA) 6:4, 6:3

Czy Karolina Pliskova awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Dosze?