Tenis. WTA Doha: Sofia Kenin uległa Dajanie Jastremskiej. Awans Ashleigh Barty, porażka Elise Mertens

Sofia Kenin przegrała z Dajaną Jastremską w II rundzie turnieju WTA Premier 5 w Dosze. Ashleigh Barty oddała pięć gemów Laurze Siegemund. Elise Mertens uległa Julii Putincewej i nie obroni tytułu.

Sofia Kenin Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Sofia Kenin
Mistrzyni Australian Open Sofia Kenin (WTA 5) w drugim kolejnym turnieju nie potrafiła wygrać meczu. W Dubaju została pokonana przez Kazaszkę Jelenę Rybakinę. W Dosze Amerykanka uległa 3:6, 6:7(4) Dajanie Jastremskiej (WTA 25). W drugim secie Ukrainka wróciła ze stanu 0:3.

W trwającym 95 minut meczu Jastremska zaserwowała 13 asów. Dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała trzy z pięciu break pointów. Ukrainka odniosła drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W ubiegłym sezonie w Wuhanie wyeliminowała Karolinę Pliskovą.

- To jest naprawdę frustrujące. Oczywiście po Melbourne, gdzie pokazałam najlepszy tenis w moim życiu, spadłam do gry nie najgorszej, ale też nie takiej, którą chciałabym prezentować - mówiła Kenin dla wtatennis.com. Amerykanka przegrała już trzy mecze z rzędu. Seria rozpoczęła się w Pucharze Federacji, gdy uległa Jelenie Ostapenko.

Ashleigh Barty (WTA 1) wygrała 6:3, 6:2 z Laurą Siegemund (WTA 68). W ciągu 73 minut Australijka zaserwowała cztery asy i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. - Jestem zadowolona z tego, że potrafiłam ożywić się, gdy tego potrzebowałam. Jednak towarzyszy mi również rozczarowanie, że miałam momenty utraty koncentracji, ale to też zasługa mojej rywalki, która pokazała naprawdę dobry tenis i kilka razy mnie przełamała - stwierdziła Barty, która w III rundzie zmierzy się z Jeleną Rybakiną.

Tytułu nie obroni Elise Mertens (WTA 23), która uległa 6:4, 3:6, 2:6 Julii Putincewej (WTA 32). W trwającym dwie godziny meczu Kazaszka zniwelowała osiem z 10 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z pięciu okazji. Kolejną jej rywalką będzie Belinda Bencić (WTA 9), która wróciła z 2:4 w trzecim secie i zwyciężyła 6:4, 4:6, 7:6(4) Weronikę Kudermetową (WTA 38) po dwóch godzinach i 38 minutach.

Petra Kvitova (WTA 11) wygrała 4:6, 6:3, 6:0 z Carlą Suarez (WTA 70). W ciągu godziny i 42 minut Czeszka zdobyła 33 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. W trzecim secie straciła tylko sześć punktów i wyszła na prowadzenie 7-6 w bilansie meczów z Hiszpanką. Było to starcie mistrzyń imprezy w Dosze, z 2016 (Suarez) i 2018 roku (Kvitova).

Aryna Sabalenka (WTA 13) zwyciężyła 7:5, 2:6, 7:5 Anett Kontaveit (WTA 22) po dwóch godzinach i 15 minutach. Obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań. Białorusinka zdobyła o trzy punkty więcej (103-100). Jelena Ostapenko (WTA 41) rozbiła 6:1, 6:2 Barborę Strycovą (WTA 34). W ciągu 78 minut Łotyszka zgarnęła 19 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i uzyskała pięć przełamań. O ćwierćfinał zmierzy się z Kvitovą.

Saisai Zheng (WTA 37) pokonała 7:5, 6:1 Wierę Zwonariową (WTA 424). Chinka wykorzystała pięć z 14 break pointów. Rosjanka, była wiceliderka rankingu, w Dosze wywalczyła tytuł w 2011 roku. Do finału doszła też w 2008 i uległa Marii Szarapowej. Kolejną rywalką Zheng będzie Kiki Bertens.