Tenis. Puchar Davisa. Polska - Hongkong. Szymon Walków i Jan Zieliński przypieczętowali awans

Szymon Walków i Jan Zieliński pokonali Ching Lama i Pak Long Yeunga, rozstrzygając wynik barażu o Grupę Światową II na korzyść Polski 3:0.

Kacper Kowalczyk
Polacy Szymon Walków (P) i Jan Zieliński (L) PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Polacy Szymon Walków (P) i Jan Zieliński (L)
Pierwszy dzień rozpoczął się szybkim zwycięstwem debiutującego w Pucharze Davisa Kacpra Żuka nad niesklasyfikowanym w rankingu ATP Ching Lamem. O jeden set więcej musiał rozegrać Jerzy Janowicz, który wygrał z Pak Long Yeungiem, pierwszą rakietą Hongkongu.

Szymon Walków i Jan Zieliński przyjechali do Kalisza z passą ośmiu zwycięstw z rzędu i dwóch tytułów w turniejach ITF. Kapitan drużyny z Hongkongu zdecydował się na wystawienie do gry podwójnej obu singlistów.

Większe zgranie polskiego duetu było widoczne już od pierwszych gemów i szybko wykorzystany breakpoint zapewnił im pewną wygraną w I secie. Zdawało się, że po przełamaniu w gemie otwarcia drugiej odsłony, jej przebieg będzie podobny.

Tak też działo się do stanu 5:4, kiedy Polacy mieli dwa meczbole, których nie udało im się wykorzystać i to duetowi z Hongkongu udało się przełamać, tym samym doprowadzając do remisu. Do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break, gdzie Lam i Wong zbudowali małą przewagę i pomimo kolejnej piłki meczowej, to oni zamknęli drugą partię na swoją korzyść.

W decydującym secie podrażnieni Biało-Czerwoni znów szybko przełamali niesklasyfikowanego w rankingu ATP tenisistę z Hongkongu. Azjatycka para wyrównała ten stan na 3:3, jednak od tamtego momentu dominowali już Polacy, ponownie wygrywając gema przy podaniu tenisisty z Hongkongu, a udany smecz Zielińskiego przy siódmym meczbolu dał Polakom trzeci punkt i wygraną w całym pojedynku.

Tym samym Biało-Czerwoni zapewnili sobie miejsce w Grupie Światowej II i we wrześniu zagrają o prawo gry w barażu o Grupę Światową I w 2021 roku.

Polska - Hongkong 3:0, Kalisz Arena, Kalisz (Polska)
Baraż o Grupę Światową II, kort twardy w hali
piątek-sobota, 6-7 marca

Gra 1.: Kacper Żuk - Ching Lam 6:2, 6:1
Gra 2.: Jerzy Janowicz - Pak Long Yeung 6:7(5), 7:5, 6:4
Gra 3.: Szymon Walków / Jan Zieliński - Ching Lam / Pak Long Yeung 6:3, 6:7(6), 6:3
Gra 4.: Maks Kaśnikowski - Wai Yu Kai *sobota
Gra 5.: Jerzy Janowicz - Ching Lam *nie grano