ATP Hamburg: "Jedynka", "czwórka" i "dziewiątka" wyeliminowani przez zawodników z drugiej setki!

We wtorek dokończone zostały mecze pierwszej rundy turnieju ATP w Hamburgu, a także rozegrano kilka spotkań rundy drugiej. Był to kolejny dzień długich i wyrównanych meczów. Nie obyło się bez niespodzianek.

Małgorzata Niełacna

Do drugiej rundy, w której czekał już Rosjanin Igor Andrejew, zakwalifikował się Francuz Julien Benneteau, po tym jak w trzech setach poradził sobie z Argentyńczykiem Juanem Ignacjo Chelą. Było to już trzecie zwycięstwo francuskiego zawodnika nad rywalem z Argentyny, każde osiągnięte na innej nawierzchni.

W innych meczach tej fazy turnieju awansowali Włoch Fabio Fognini, Niemiec Florian Mayer i Argentyńczyk Juan Monaco.

W meczach drugiej rundy na kortach pojawili się tenisiści rozstawieni. Największą niespodziankę zgotował organizatorom numer jeden imprezy, Francuz Gilles Simon. W trzech setach uległ on zawodnikowi, który w Hamburgu zagrał dzięki dzikiej karcie, Niemcowi Danielowi Brandsowi, który w światowym rankingu sklasyfikowany jest na 120. miejscu.

Grający w Niemczech z czwórką Hiszpan Tommy Robredo po bardzo wyrównanym spotkaniu uległ swojemu rodakowi, Ivanowi Navarro. Tenisiści mieli sporo szans break pointowych, jednak przy szansach na przełamanie serwujący koncentrowali się i wygrywali swoje gemy. Mecz rozstrzygnął się po prawie dwóch godzinach rezultatem 7:5, 7:6(2).

Kolejną sensację przyniosło spotkanie rozstawionego z dziewiątką Austriaka Jurgena Melzera z zawodnikiem z kwalifikacji, Pablo Cuevasem reprezentującym Urugwaj. Leworęczny Melzer nie wykorzystał swoich szans w pierwszym secie i oddał tę partię w tie breaku przegranym do 5. W drugiej odsłonie oddał swoje podanie tylko raz, jednak to wystarczyło, aby urugwajski tenisista sklasyfikowany na 107 pozycji w rankingu ATP, mógł awansować do trzeciej rundy.

Innym rozstawionym, który pożegnał się z imprezą, był Szwajcar Stanislas Wawrinka. W dwóch setach uległ on Hiszpanowi Guillermo Garcia Lopezowi, 6:2, 6:4. Tym samym hiszpański zawodnik zrewanżował się za porażkę z Barcelony w 2005 roku poniesioną na tej samej nawierzchni.

Najbardziej dramatyczne spotkanie rozegrali rozstawiony z numerem trzynastym Francuz Paul Henri Mathieu i hiszpański kwalifikant, Petre Riba. Spotkanie rozstrzygnęło się dopiero w tie breaku w trzecim secie, po 2 godzinach 10 minutach walki. Zwyciężył ten wyżej notowany i bardziej doświadczony francuski zawodnik, 6:1, 2:6, 7:6(3).

W innych meczach tej rundy awans wywalczyli faworyci. Rozstawiony z dziesiątką Viktor Troicki eliminując z turnieju rosyjskiego tenisistę Teimuraza Gabaszwiliego zajął miejsce w trzeciej rundzie. Kolejnym, który awansował, był zawodnik gospodarzy Philipp Kohlschreiber grający z numerem ósmym, po trzysetowym spotkaniu z Włochem Potito Starace.

International German Open, Hamburg (Niemcy)
ATP World Tour 500, kort ziemny, pula nagród 1,115 mln euro
wtorek, 21 lipca 2009
wyniki

druga rundy gry pojedynczej:

Ivan Navarro (Hiszpania) - Tommy Robredo (Hiszpania, 4) 7:5, 7:6(2)
Jurgen Melzer (Austria, 9) - Pablo Cuevas (Urugwaj, Q) 6:7(5), 3:6
Pere Riba (Hiszpania, Q) - Paul Henri Mathieu (Francja, 13) 1:6, 6:2, 6:7(3)
Viktor Troicki (Serbia, 10) - Teimuraz Gabaszwili (Rosja) 3:6, 6:2, 6:4
Potito Starace (Włochy, Q) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 8) 2:6, 6:4, 4:6
Guillermo Garcia Lopez (Hiszpania) - Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 6) 6:2, 6:4

pierwsza rundy gry podwójnej:

Marcel Granollers (Hiszpania) / Tommy Robredo (Hiszpania) - Julian Knowle (Australia) / Jurgen Melzer (Austria) 4:6, 2:6

Marcelo Melo (Brazylia) / Filip Polasek (Słowacja) - Kevin Krawietz (Niemcy, WC) / Nils Langer (Niemcy, WC) 6:0, 6:4

Jeremy Chardy (Francja) / Paul Henri Mathieu (Francja) - Wesley Moodie (RPA, 2) / Dick Norman (Belgia, 2) 6:3, 3:6, 7:10

Johan Brunstrom (Szwecja) / Jean Julien Rojer (Antyle Holenderskie) - Lukas Dlouhy (Czechy, 4) / David Skoch (Czechy, 4) 6:7, 6:7