ATP Gstaad: Jużnyj eliminuje Gaudio

Michaił Jużnyj (ATP 67) pokonał Gastona Gaudio (ATP 316) 6:3, 5:7, 6:4 i awansował do drugiej rundy turnieju Allianz Suisse Open, który w niedzielę rozpoczął się na kortach ziemnych w szwajcarskim Gstaad (z pulą nagród 450 tys. euro).

W pierwszym secie Rosjanin stworzył sobie aż 11 okazji na przełamanie serwisu Argentyńczyka, z których wykorzystał trzy. W drugim secie zdobywanie punktów nie szło mu już tak łatwo, bo Gaudio odnalazł swoje najlepsze uderzenie, jakim jest forhend. W partii tej były trzy przełamania, z czego dwa na korzyść Argentyńczyka. W trzecim secie trwała walka do samego końca, ale tym razem o jedno przełamanie okazał się lepszy Jużnyj. Rosjanin zapewnił sobie awans po blisko trzygodzinnej walce. W tym zaciętym spotkaniu wykorzystał sześć z 20 break pointów i wygrał zaledwie o jedną piłkę więcej (119-118).

Gaston Gaudio to mistrz French Open 2004 oraz triumfator imprezy rozgrywanej w Gstaad z 2005 roku (pokonał Szwajcara Stanislasa Wawrinkę) i finalista z roku 2002 (przegrał z Hiszpanem Alexem Corretją). Targany kontuzjami Argentyńczyk podjął próbę powrotu do wielkiego tenisa. W kwietniu odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w ATP World Tour od 2007 roku. W Barcelonie pokonał rodaka Diego Junqueirę, a przegrał z Hiszpanem Tommym Robredo. Później Gaudio wygrał challengera w Tunisie zdobywając swój pierwszy tytuł od ponad czterech lat. Ostatni tytuł w ATP Tour zdobył on w 2005 roku, gdy triumfował w Kitzbuhel. Właśnie w tej imprezie Gaudio pokonał Jużnego w trzech setach. Ci dwaj tenisiści grali również ze sobą w Gstaad w 2002 roku i górą również był Argentyńczyk. W pierwszym ich meczu, który miał miejsce podczas Wimbledonu 2002, lepszy okazał się Rosjanin, który zwyciężył w pięciu setach.

Jużnyj pokonując Gaudio przerwał złą serię czterech kolejnych porażek w pierwszych rundach. W drugiej rundzie turnieju ATP zagra on po raz pierwszy od początku czerwca, gdy zaliczył ćwierćfinał na kortach klubu Queen's. Rosjanin w swoim dorobku ma cztery tytuły, z których ostatni zdobył w ubiegłym sezonie w Chennai, gdzie w finale rozbił Rafaela Nadala. Jest on również półfinalistą US Open 2006 i ćwierćfinalistą Australian Open 2008.

W drugim niedzielnym spotkaniu walka również była bardzo zacięta. Andreas Beck (ATP 52) pokonał reprezentanta gospodarzy Marco Chiudinelliego (ATP 174) 4:6, 7:6(7), 6:4 broniąc dwóch piłek meczowych w tie-breaku drugiego seta. Dla Niemca jest to pierwszy występ w Gstaad. W drugiej rundzie jego rywalem będzie Feliciano Lopez (nr 7).

Allianz Suisse Open, Gstaad (Szwajcaria)

pierwsza runda gry podwójnej:

Jose Acasuso/Martin Vassallo Arguello (Argentyna) - Jeremy Chardy/Florent Serra (Francja) 0:6, 7:5, 10-5