Tenis. US Open: Karolina Muchova w IV rundzie po thrillerze z Soraną Cirsteą. Czeszka potencjalną rywalką Igi Świątek

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Karolina Muchova
PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Karolina Muchova

Karolina Muchova obroniła trzy piłki meczowe i pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę w III rundzie wielkoszlemowego US Open 2020. O ćwierćfinał Czeszka mogła zmierzyć się z Igą Świątek, ale Polka przegrała z Wiktorią Azarenką.

Karolina Muchova (WTA 26) rywalizację w US Open 2020 rozpoczęła od wyeliminowania Amerykanki Venus Williams. Sorana Cirstea (WTA 77) w II rundzie odprawiła Brytyjkę Johannę Kontę. W sobotę miała miejsce niezwykle emocjonująca batalia o 1/8 finału. Czeszka obroniła trzy piłki meczowe i zwyciężyła Rumunkę 6:3, 2:6, 7:6(7).

W pierwszym secie Muchova od 2:3 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii Cirstea zaliczyła dwa przełamania i odskoczyła na 4:0. W siódmym gemie zmarnowała pierwszą piłkę setową, ale w ósmym wykorzystała drugą. Decydująca odsłona była dreszczowcem. Rumunka prowadziła 5:3, ale Czeszka doprowadziła do tie breaka. W nim Cirstea wyszła na 4-0, a przy 6-3 miała trzy piłki meczowe. Muchova wszystkie obroniła, a sama awans zapewniła sobie za drugim meczbolem.

W trwającym dwie godziny i 16 minut meczu obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. O siedem punktów więcej zdobyła Cirstea (101-94), ale w IV rundzie nie zagra. Rumunce naliczono 21 kończących uderzeń i 30 niewymuszonych błędów. Muchova miała 27 piłek wygranych bezpośrednio i 37 pomyłek. Zawodniczki te zmierzyły się po raz pierwszy.

Cirstea po raz trzeci dotarła do III rundy US Open. Nigdy nie była bliżej awansu do 1/8 finału, bo w 2009 i 2019 roku nie zdobyła seta w spotkaniach z Karoliną Woźniacką i Taylor Townsend. Najlepszym wielkoszlemowym rezultatem Rumunki jest ćwierćfinał Rolanda Garrosa 2009.

Muchova również może się pochwalić jednym wielkoszlemowym ćwierćfinałem. Osiągnęła go w Wimbledonie 2019. Do IV rundy US Open awansowała po raz pierwszy. W poniedziałek rywalką Czeszki będzie Białorusinka Wiktoria Azarenka, która wyeliminowała Igę Świątek.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53,4 mln dolarów sobota, 5 września