Tenis. US Open: Jennifer Brady i Julia Putincewa zmierzą się o półfinał. Andżelika Kerber i Petra Martić odpadły

Jennifer Brady wyeliminowała Andżelikę Kerber w IV rundzie US Open 2020. Amerykanka awansowała do pierwszego wielkoszlemowego ćwierćfinału. Kolejną jej rywalką będzie Julia Putincewa, która pokonała Petrę Martić.
Jennifer Brady PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Jennifer Brady

Andżelika Kerber (WTA 23) po raz 13. wzięła udział w US Open. Tylko dwa razy doszła co najmniej do ćwierćfinału. Dokonała tego w 2011 (półfinał) i 2016 roku (tytuł). Tym razem odpadła w IV rundzie po porażce 1:6, 4:6 z Jennifer Brady (WTA 41). W pierwszym secie Amerykanka uzyskała dwa przełamania. W drugim secie było więcej walki, sporo zaciętych gemów. Reprezentantka gospodarzy wyszła na 3:1 i utrzymała przewagę.

W trwającym 89 minut meczu Brady obroniła pięć z sześciu break pointów i wykorzystała cztery z 10 szans na przełamanie. Posłała 25 kończących uderzeń przy 14 niewymuszonych błędach. Kerber naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Amerykanka i Niemka zmierzyły się po raz pierwszy. Dla Kerber był to 50. wielkoszlemowy występ. Trzy tytuły zdobyła w Australian Open i US Open 2016 oraz w Wimbledonie 2018. Od czasu triumfu w Londynie przed dwoma laty ani razu nie doszła dalej niż do IV rundy w imprezach tej rangi. Brady osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał.

Julia Putincewa (WTA 35) zwyciężyła 6:3, 2:6, 6:4 Petrę Martić (WTA 15). Kazaszka miała problemy z zamknięciem meczu. W trzecim secie od 5:1 straciła trzy gemy, by przy 5:4 utrzymać podanie i popaść w euforię. W trwającym dwie godziny i 37 minut meczu obie tenisistki zaliczyły po cztery przełamania. O jeden punkt więcej zdobyła Chorwatka (93-92). Putincewa pokusiła się o 26 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. Martić miała 40 piłek wygranych bezpośrednio i 40 pomyłek.

Putincewa i Martić nigdy wcześniej na siebie nie trafiły. Chorwatka w ubiegłorocznym Rolandzie Garrosie osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. W US Open po raz drugi doszła do 1/8 finału (2019). Kazaszka w pięciu wcześniejszych startach w Nowym Jorku najdalej dotarła do III rundy. W sobotę awansowała do trzeciego wielkoszlemowego ćwierćfinału. Dwa zanotowała w Rolandzie Garrosie (2016, 2018).

Brady i Putincewa spotkają się po raz trzeci. W 2018 roku Kazaszka była górą w Rolandzie Garrosie (6:4, 6:3) i w Waszyngtonie (7:5, 6:2).