Tenis. US Open: ćwierćfinał nie dla Petry Kvitovej. Czeszka przegrała dramatyczną batalię z Shelby Rogers

Petra Kvitova odpadła z wielkoszlemowego US Open 2020 po dreszczowcu z Amerykanką Shelby Rogers. Czeszka zmarnowała cztery piłki meczowe i nie zagra w ćwierćfinale.

Petra Kvitova PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Petra Kvitova
W IV rundzie US Open odbyła się zażarta batalia Petry Kvitovej (WTA 19) z Shelby Rogers (WTA 93). W trzecim secie Czeszka miała cztery piłki meczowe, ale przegrała 6:7(5), 6:3, 6:7(6) po dwóch godzinach i 40 minutach. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W III rundzie Rolanda Garrosa 2016 również zwyciężyła Amerykanka (6:0, 6:7, 6:0).

W pierwszym secie Kvitova oddała podanie przy 3:3, by natychmiast odrobić stratę. W tie breaku z 2-5 wyrównała na 5-5, ale przegrała dwa kolejne punkty. Druga partia należała do Czeszki, która uzyskała dwa przełamania, na 2:1 i 6:3.

W decydującej odsłonie nastąpiła kumulacja emocji. Kvitova wyszła w niej z 0:2 na 3:2. Później prowadziła 5:4 i miała trzy piłki meczowe, ale Rogers wszystkie obroniła. W tie breaku Czeszka miała czwartego meczbola, ale popełniła podwójny błąd. Spotkanie dobiegło końca, gdy jej return wylądował poza kortem.

Kvitova uzyskała o dwa przełamania więcej (4-2) i zdobyła o 13 punktów więcej (121-108), ale nie powalczy o półfinał. Czeszka posłała 58 kończących uderzeń przy 35 niewymuszonych błędach. Rogers miała 26 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

W maju 2018 roku Rogers przeszła operację kolana. Do rywalizacji wróciła w kwietniu 2019 w Charlestonie. Wtedy w II rundzie uległa Jelenie Ostapenko, nie wykorzystując prowadzenia 5:1 i piłki meczowej. W Nowym Jorku to Amerykanka odniosła zwycięstwo po dramatycznym boju nad inną wielkoszlemową mistrzynią. Rogers już przed US Open sygnalizowała dobrą formę. W Lexington wyeliminowała Serenę Williams w drodze do półfinału.

US Open to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym Kvitova nie doszła do półfinału. Dla dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu był to 13. występ w tej imprezie. W Nowym Jorku Czeszka dwa razy dotarła do ćwierćfinału (2015, 2017).

Rogers osiągnęła drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał, po Rolandzie Garrosie 2016. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Japonka Naomi Osaka, która odprawiła Estonkę Anett Kontaveit.