Tenis. ATP Rzym: Grigor Dimitrow i Marin Cilić nie zawiedli. Pierwsi rozstawieni już za burtą

Grigor Dimitrow i Marin Cilić awansowali do II rundy zawodów ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Z włoską imprezą pożegnało się już trzech rozstawionych tenisistów.
Rafał Smoliński
Grigor Dimitrow PAP/EPA / ANDREJ CUKIC / Na zdjęciu: Grigor Dimitrow

Przeciwnikiem Marina Cilicia był w poniedziałek Aleksander Bublik. W pierwszym secie Kazach zaskoczył mistrza US Open 2014 swoją nieszablonową grą. Posyłał skróty i znakomicie serwował. 11 asów pozwoliło mu obronić dziewięć break pointów oraz ułatwiło zadanie w tie breaku, w którym zwyciężył 7-4.

Ale w kolejnych partiach Bublik pokazał swoje drugie oblicze. Zaczął się popisywać, serwując od dołu i grając bardzo niedokładnie. Chorwat odczytywał już jego zamiary i dzięki temu zdobył dwa przełamania. W trzeciej odsłonie Cilić postarał się o jedynego breaka i po 134 minutach wygrał ostatecznie 6:7(4), 6:2, 6:4. Dzięki temu spotka się w II rundzie z Belgiem Davidem Goffinem.

W poniedziałek pierwsze spotkanie w głównej drabince tegorocznych mistrzostw Włoch wygrał także Grigor Dimitrow. Oznaczony "15" Bułgar zmierzył się na korcie centralnym z nagrodzonym dziką kartą Włochem Gianluką Magerem. Reprezentant gospodarzy postraszył faworyta tylko w pierwszym secie. W drugiej partii dał się przełamać dwukrotnie i dzięki temu Dimitrow wygrał w niecałe pięć kwadransów 7:5, 6:1.

Na korcie centralnym odpadł rozstawiony z "16" Felix Auger-Aliassime. Młody Kanadyjczyk trzykrotnie stracił serwis i przegrał z Serbem Filipem Krajinoviciem 4:6, 5:7. Dołączył do niego oznaczony "11" Rosjanin Karen Chaczanow, który uległ Norwegowi Casperowi Ruudowi 3:6, 6:3, 1:6. Porażki doznał również grający z "14" Cristian Garin. Chilijczyk przegrał z Chorwatem Borną Coriciem 4:6, 4:6. Mecz trwał ponad dwie godziny, bo na korcie były problemy z siatką.

Pierwszym Włochem, który w tym roku wygrał mecz w głównej drabince na Foro Italico, został Lorenzo Sonego. Włoch pewnie pokonał Gruzina 6:3, 6:1 i w II rundzie zmierzy się z Ruudem. Basilaszwili jest w fatalnej formie po wznowieniu touru. Przegrał cztery kolejne mecze bez wygrania choćby seta, a do tego ma poważne problemy prywatne - sprawę sądową z byłą żoną, która oskarżyła tenisistę o pobicie.

W poniedziałek rozegrano również finałową rundę kwalifikacji. Do głównej drabinki dostali się Hiszpanie Alejandro Davidovich Fokina i Pedro Martinez, Argentyńczycy Facundo Bagnis i Federico Coria, Włosi Marco Cecchinato i Lorenzo Musetti, Amerykanin Tennys Sandgren oraz Niemiec Dominik Koepfer.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 15) - Gianluca Mager (Włochy, WC) 7:5, 6:1

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Rafael Nadal (Hiszpania, 2); Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3); Matteo Berrettini (Włochy, 4); Gael Monfils (Francja, 5); David Goffin (Belgia, 6); Fabio Fognini (Włochy, 7); Diego Schwartzman (Argentyna, 8); Pablo Carreno (Hiszpania)

Thiem z wymarzonym wielkoszlemowym tytułem. "Osiągnąłem życiowy cel"
Zverev wierzy, że wygra turniej wielkoszlemowy. Wskazał też moment zwrotny finału