Tenis. ATP Rzym: pewny awans Denisa Shapovalova. Alex de Minaur i Tennys Sandgren nie wykorzystali meczboli

Denis Shapovalov w dwóch setach pokonał Guido Pellę w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Alex de Minaur i Tennys Sandgren we wtorkowych spotkaniach nie wykorzystali piłek meczowych.

Marcin Motyka
Denis Shapovalov PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Denis Shapovalov
Po pracowitym US Open, w którym dotarł do ćwierćfinału w singlu i w deblu, Denis Shapovalov nie miał wiele czasu na odpoczynek. Kanadyjczyk błyskawicznie zmienił nawierzchnię z twardej na ziemną i we wtorek rozpoczął rywalizację w turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Zmagania na Foro Italico zainaugurował pewnym zwycięstwem. W I rundzie oddał tylko pięć gemów specjaliście od gry na ceglanej mączce, Guido Pellę.

W ciągu 85 minut spotkania Shapovalov zaserwował siedem asów, ani razu nie dał się przełamać, uzyskał cztery breaki i posłał 23 zagrania kończące. W II rundzie rozstawiony z numerem 12. Kanadyjczyk zmierzy się z Pedro Martinezem. Hiszpański kwalifikant ograł Sama Querreya i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju rangi Masters 1000.

Odpadł natomiast inny ćwierćfinalista US Open, Alex de Minaur. Australijczyk po ponad dwuipółgodzinnej walce uległ 6:3, 3:6, 6:7(5) Dominikowi Koepferowi, mimo że w dziesiątym gemie trzeciego seta miał meczbola. Niemiec, który do głównej drabinki Internazionali BNL d'Italia przebijał się przez eliminacje, w II rundzie zagra z oznaczonym "piątką" Gaelem Monfilsem.

Piłkę meczową w dziesiątym gemie decydującego seta oddalił we wtorek także Salvatore Caruso. Włoch, posiadacz dzikiej karty, wygrał 3:6, 6:3, 7:6(4) z Tennysem Sandgrenem i został inauguracyjnym przeciwnikiem najwyżej rozstawionego Novaka Djokovicia.

Z kolej najlepszy aktualnie singlista gospodarzy, Matteo Berrettini, turniejowa "czwórka", w swoim premierowym meczu stanie naprzeciw Federico Corii. Argentyński kwalifikant w I rundzie pokonał 6:1, 7:6(5) Jana-Lennarda Struffa.

John Millman wygrał 7:5, 7:6(2) z Joao Sousą, "szczęśliwym przegranym" z eliminacji, w II rundzie zmierzy się z Diego Schwartzmanem. Dalej gra także Dusan Lajović, który wyeliminował Alejandro Davidovicha.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 3,465 mln euro
wtorek, 15 września

I runda gry pojedynczej:

Denis Shapovalov (Kanada, 12) - Guido Pella (Argentyna) 6:2, 6:3
Dusan Lajović (Serbia) - Alejandro Davidovich (Hiszpania, Q) 6:4, 6:4
John Millman (Australia) - Joao Sousa (Portugalia, LL) 7:5, 7:6(2)
Dominik Koepfer (Niemcy, Q) - Alex de Minaur (Australia) 3:6, 6:3, 7:6(5)
Federico Coria (Argentyna, Q) - Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:1, 7:6(5)
Pedro Martinez (Hiszpania, Q) - Sam Querrey (USA) 6:3, 7:6(3)
Salvatore Caruso (Włochy, WC) - Tennys Sandgren (USA, Q) 3:6, 6:3, 7:6(4)

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Rafael Nadal (Hiszpania, 2); Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3); Matteo Berrettini (Włochy, 4); Gael Monfils (Francja, 5); David Goffin (Belgia, 6); Fabio Fognini (Włochy, 7); Diego Schwartzman (Argentyna, 8); Pablo Carreno (Hiszpania)

ATP Rzym: chamskie zachowanie i porażka Benoita Paire'a. Kei Nishikori wygrał pierwszy mecz od roku