Tenis. WTA Strasburg: Elina Switolina zatrzymała Arynę Sabalenkę. Ukrainka kontra Jelena Rybakina o tytuł

Elina Switolina pokonała w trzech setach Białorusinkę Arynę Sabalenkę w półfinale turnieju WTA International w Strasburgu. W finale Ukrainka zmierzy się z Kazaszką Jeleną Rybakiną.

Elina Switolina PAP/EPA / OMER MESSINGER / Na zdjęciu: Elina Switolina
W piątek w Strasburgu Aryna Sabalenka (WTA 12) dwa razy wychodziła na kort. Najpierw dokończyła mecz z Kateriną Siniakovą (WTA 62), który dzień wcześniej został przerwany z powodu deszczu na początku drugiego seta. Białorusinka pokonała Czeszkę 2:6, 6:3, 6:3. W trzeciej partii tenisistka z Mińska od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. W trwającym dwie godziny i 26 minut meczu wykorzystała sześć z ośmiu break pointów.

Kilka godzin później Białorusinka zmierzyła się z Eliną Switoliną (WTA 5) w półfinale. Zwyciężyła Ukrainka 6:2, 4:6, 6:4 po godzinie i 54 minutach. W całym meczu piąta rakieta globu zgarnęła 32 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z 10 break pointów. Sabalenka popełniła dziewięć podwójnych błędów. Dla Białorusinki był to trzeci półfinał w 2020 roku, po Adelajdzie i Dosze.

Jelena Rybakina (WTA 18) pokonała 6:3, 6:4 Nao Hibino (WTA 84). W ciągu 76 minut Kazaszka zdobyła 29 z 37 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła trzy break pointy, a sama wykorzystała dwie z czterech szans na przełamanie. Japonka wystąpiła w drugim półfinale w sezonie, po Hua Hin.

Switolina opuściła całe amerykańskie lato i notuje drugi występ w dobie pandemii koronawirusa. W Rzymie odpadła w ćwierćfinale po porażce z Marketą Vondrousovą. Ukrainka powalczy o drugi tytuł w 2020 roku (Monterrey). Rybakina awansowała do piątego finału w sezonie. W Shenzhen uległa Jekaterinie Aleksandrowej, w Hobart pokonała Shuai Zhang, w Petersburgu nie dała rady Kiki Bertens, a w Dubaju przegrała z Simoną Halep w tie breaku trzeciego seta.

Switolina legitymuje się bilansem 14-3 singlowych finałów w głównym cyklu. Rybakina wygrała dwa z czterech meczów o tytuł. Do ich konfrontacji w Strasburgu dojdzie w sobotę o godz. 11:00. Ukrainka i Kazaszka zmierzą się po raz pierwszy.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)