Tenis. WTA Strasburg: triumf Eliny Switoliny po zwycięstwie nad Jeleną Rybakiną. Ukrainka z 15. tytułem

Elina Switolina została mistrzynią turnieju WTA International w Strasburgu. W finale Ukrainka pokonała w trzech setach Kazaszkę Jelenę Rybakinę i zdobyła 15. tytuł.

Elina Switolina PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / Na zdjęciu: Elina Switolina
Finał turnieju w Strasburgu zaplanowano na godz. 11:00. Z powodu deszczu Elina Switolina (WTA 5) i Jelena Rybakina (WTA 18) walkę o tytuł rozpoczęły krótko przed godz. 13:30. Triumfatorką została Ukrainka, która pokonał Kazaszkę 6:4, 1:6, 6:2.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Switolina uzyskała na 3:2. W drugiej partii Ukrainka jedynego gema zdobyła, gdy utrzymała podanie na 1:3. W decydującej odsłonie od 2:2 zgarnęła cztery gemów z rzędu. Piąta rakieta globu wywalczyła 16 z ostatnich 19 punktów.

W trwającym godzinę i 52 minuty meczu Switolina zdobyła 43 z 60 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła osiem z 10 break pointów (cztery odparła w pierwszym gemie trzeciego seta), a sama zamieniła na przełamanie trzy z siedmiu okazji. Ukrainka posłała 16 kończących uderzeń i popełniła 23 niewymuszone błędy. Rybakinie zanotowano 24 piłki wygrane bezpośrednio i 34 pomyłki.

Kazaszka wystąpiła w piątym finale w sezonie. W Shenzhen została pokonana przez Rosjankę Jekaterinę Aleksandrową. W Hobart wygrała z Chinką Shuai Zhang. W Petersburgu za mocna dla niej była Holenderka Kiki Bertens. W Dubaju uległa Rumunce Simonie Halep w tie breaku trzeciego seta. Rybakina legitymuje się teraz bilansem finałów 2-5. Pierwszy triumf odniosła w 2019 roku w Bukareszcie.

Switolina zdobyła drugi tytuł w 2020 roku, po Monterrey. Dla Ukrainki był to drugi start w dobie pandemii koronawirusa. Opuściła US Open i do gry przystąpiła dopiero na mączce w Rzymie, gdzie triumfowała w 2017 i 2018 roku. Tym razem w stolicy Włoch odpadła w ćwierćfinale. Switolina w swoim dorobku ma teraz 15 singlowych tytułów w głównym cyklu (bilans finałów 15-3).

Obie tenisistki czeka teraz występ w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie, który rozpocznie się już w niedzielę. W I rundzie Switolina zmierzy się z Rosjanką Warwarą Graczewą, a rywalką Rybakiny będzie Rumunka Sorana Cirstea. Ukrainka w Paryżu dwa razy awansowała do ćwierćfinału (2015, 2017), a Kazaszka w ubiegłym sezonie w debiucie odpadła w I rundzie.

W deblu najlepsze okazały się Nicole Melichar i Demi Schuurs, które wygrały 6:4, 6:3 z reprezentantką USA Hayley Carter i Brazylijką Luisą Stefani. Amerykanka zdobyła ósmy, a dla Holenderki jest to 12. deblowy tytuł.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 225,5 tys. dolarów
sobota, 26 września

finał gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 2) - Jelena Rybakina (Kazachstan, 5) 6:4, 1:6, 6:2

finał gry podwójnej:

Nicole Melichar (USA, 1) / Demi Schuurs (Holandia, 1) - Hayley Carter (USA, 4) / Luisa Stefani (Brazylia, 4) 6:4, 6:3

Czy Elina Switolina wygra Roland Garros 2020?