Tenis. Roland Garros: urodzinowa wygrana Simony Halep. Szybki awans Wiktorii Azarenki, porażka Venus Williams

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / YOAN VALAT  / Na zdjęciu: Simona Halep
PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Simona Halep

Rumunka Simona Halep pokonała Hiszpankę Sarę Sorribes w dniu swoich 29. urodzin. Białorusinka Wiktoria Azarenka rozbiła Czarnogórkę Dankę Kovinić w I rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2020.

Roland Garros 2020 rozpoczął się w deszczową i chłodną jesienną niedzielę. Został przeniesiony z przełomu maja i czerwca, gdy sezon był zawieszony z powodu pandemii koronawirusa. Na walkę o obronę tytułu nie zdecydowała się Ashleigh Barty. Z numerem pierwszym została rozstawiona Simona Halep (WTA 2), mistrzyni imprezy z 2018 roku.

Rumunka na początek pokonała 6:4, 6:0 Sarę Sorribes (WTA 70) w dniu swoich 29. urodzin. Tenisistka z Konstancy od 2:4 zdobyła 10 gemów z rzędu. W trwającym 82 minuty spotkaniu Halep wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Posłała 23 kończące uderzenia i popełniła 23 niewymuszone błędy. Hiszpance naliczono 10 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. W II rundzie wiceliderka rankingu zmierzy się ze swoją rodaczką Iriną-Camelią Begu.

Po fantastycznym lecie Wiktoria Azarenka (WTA 14) wyrobiła sobie apetyt na wielki triumf po latach. W Nowym Jorku Białorusinka wygrała turniej WTA Premier 5 i zaliczyła finał US Open. W niedzielę była sfrustrowana z powodu panujących w Paryżu warunków, ale łatwo uporała się z pierwszą rywalką. W 61 minut rozbiła 6:1, 6:2 Dankę Kovinić (WTA 74).

Była liderka rankingu nie musiała bronić żadnych break pointów, a sama wykorzystała cztery z sześciu okazji na przełamanie. Zdobyła 26 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Azarence zanotowano osiem piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek. Kovinić miała pięć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Było to ich drugie spotkanie. W II rundzie Australian Open 2016 Białorusinka również wygrała 6:1, 6:2.

Następną przeciwniczką Azarenki będzie Anna Karolina Schmiedlova (WTA 161), która zwyciężyła 6:4, 6:4 Venus Williams (WTA 76). W pierwszym secie Słowaczka wróciła ze stanu 2:4. W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu zniwelowała 10 z 14 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie sześć z 13 szans. Dla Amerykanki był to dziewiąty mecz w sezonie i doznała ósmej porażki. Zanotowała 22. występ w Paryżu i po raz szósty odpadła w I rundzie, w tym trzeci rok z rzędu.

Elise Mertens (WTA 20) pokonała 6:2, 6:3 Margaritę Gasparian (WTA 122). W ciągu godziny i 43 minut Belgijka cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 10 break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Kaia Kanepi (WTA 106), która zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:2 Marie Bouzkovą (WTA 46) po dwóch godzinach i 13 minutach. Estonka popełniła osiem podwójnych błędów, ale też uzyskała sześć przełamań. Obroniła dziewięć z 13 break pointów.

Maria Sakkari (WTA 24) pokonała 6:0, 7:5 Ajlę Tomljanović (WTA 64). W drugim secie Greczynka wróciła ze stanu 3:5. W ciągu 76 minut wykorzystała siedem z dziewięciu break pointów. W II rundzie spotka się z 19-letnią Kamillą Rachimową (WTA 182), debiutantką w wielkoszlemowej imprezie. Rosjanka posłała 22 kończące uderzenia przy 14 niewymuszonych błędach i w 64 minuty wygrała 6:2, 6:3 z Shelby Rogers (WTA 55). Amerykanka jest ćwierćfinalistką Rolanda Garrosa 2016 i US Open 2020.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 31) w 83 minuty zwyciężyła 6:3, 6:3 Maddison Inglis (WTA 124). Rosjanka obroniła siedem z 10 break pointów, a sama spożytkowała sześć z ośmiu szans na przełamanie. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 27 kończących uderzeń i 24 niewymuszonych błędów. Australijce naliczono 12 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Astra Sharma (WTA 134) wygrała 6:3, 2:6, 7:5 z Anną Blinkową (WTA 58). W trzecim secie Australijka od 4:1 straciła cztery gemy z rzędu, ale trzy kolejne padły jej łupem.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro niedziela, 27 września

I runda gry pojedynczej kobiet:

Simona Halep (Rumunia, 1) - Sara Sorribes (Hiszpania) 6:4, 6:0 Wiktoria Azarenka (Białoruś, 10) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 6:1, 6:2 Elise Mertens (Belgia, 16) - Margarita Gasparian (Rosja) 6:2, 6:3 Maria Sakkari (Grecja, 20) - Ajla Tomljanović (Australia) 6:0, 7:5 Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 27) - Maddison Inglis (Australia) 6:3, 6:3 Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) - Venus Williams (USA) 6:4, 6:4 Kaia Kanepi (Estonia) - Marie Bouzkova (Czechy) 4:6, 6:4, 6:2 Kamilla Rachimowa (Rosja, Q) - Shelby Rogers (USA) 6:2, 6:3 Astra Sharma (Australia, LL) - Anna Blinkowa (Rosja) 6:3, 2:6, 7:5