Tenis. ATP Paryż: Alexander Zverev pokonał Stana Wawrinkę. Niemiec półfinałowym rywalem Rafaela Nadala

Alexander Zverev uzupełnił grono półfinalistów rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. W piątek Niemiec w dwóch setach pokonał Stana Wawrinkę i o finał zmierzy się z Rafaelem Nadalem.

Marcin Motyka
Alexander Zverev PAP/EPA / SASCHA STEINBACH / Na zdjęciu: Alexander Zverev
W III rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu Stan Wawrinka pokonał Andrieja Rublowa, kończąc serię 11. kolejnych zwycięstw Rosjanina. W ćwierćfinale Szwajcar zmierzył się z innym tenisistą znajdującym się w ostatnich tygodniach w doskonałej formie, Alexandrem Zverevem. Niemiec był niepokonany od dziesięciu spotkań i w piątek przedłużył tę serię, ogrywając Wawrinkę 6:3, 7:6(1).

Pierwszy set, poza krótkim fragmentem na samym początku, przebiegł pod dyktando Zvereva. Niemiec był bardziej aktywny, regularny i popełniał mniej błędów. Od stanu 3:3 zdobył trzy gemy z rzędu, dwukrotnie w tym czasie przełamując Wawrinkę, i dzięki temu zwyciężył 6:3.

Z kolei w drugiej partii musiał odrabiać straty. Przegrywał już 3:5, ale zdołał wyrównać na 5:5. O losach tej odsłony decydował tie break, w którym tenisista z Hamburga nie dał szans przeciwnikowi. Błyskawicznie wygrał pięć punktów z rzędu, objął prowadzenie 5-0, a w całej rozgrywce triumfował 7-1.

W ciągu godziny i 25 minut gry Zverev zaserwował osiem asów, dwukrotnie oddał podanie, wywalczył cztery przełamania, posłał 18 zagrań kończących, popełnił 26 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 71 punktów, o 15 więcej od rywala. Wawrince natomiast zapisano dwa asy, 16 uderzeń wygrywających oraz 26 pomyłek własnych.

Dla Zvereva to dziewiąty w karierze awans do półfinału turnieju rangi ATP Masters 1000, ale pierwszy w Paryżu. O finał, w sobotę (początek nie wcześniej niż o godz. 16:30), zmierzy się z Rafaelem Nadalem. Z Hiszpanem wygrał tylko jeden z sześciu rozegranych pojedynków - ostatni, w fazie grupowej zeszłorocznych Finałów ATP Tour.