Tenis. WTA Linz: batalie w półfinale dla faworytek. Aryna Sabalenka kontra Elise Mertens o tytuł

Dwie najwyżej rozstawione tenisistki, Aryna Sabalenka i Elise Mertens, spotkają się w finale turnieju WTA International w Linzu. W półfinale Białorusinka i Belgijka odniosły zwycięstwa po trzysetowych bojach.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / ROY VANDERVERGT / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W poprzednich rundach Aryna Sabalenka (WTA 11) odprawiła trzy rywalki bez straty seta. W półfinale imprezy w Linzu Białorusinka zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:3 Barborę Krejcikovą (WTA 74). Czeszka z 5:7, 0:2 doprowadziła do trzeciej partii. W niej miało miejsce jedno przełamanie, które Białorusinka uzyskała na 5:3.

W trwającym dwie godziny i trzy minuty meczu Sabalenka zaserwowała 14 asów, o cztery więcej niż jej rywalka. Białorusinka trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z 15 szans na przełamanie. Z Krejcikovą spotkała się po raz pierwszy. Dla Czeszki był to drugi singlowy półfinał w głównym cyklu. W 2017 roku doszła do finału w Norymberdze.

Elise Mertens (WTA 21) wygrała 2:6, 6:1, 7:5 z Jekateriną Aleksandrową (WTA 33). W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu Belgijka zaserwowała siedem asów i popełniła 11 podwójnych błędów. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 40 z 54 punktów. Została przełamana pięć razy, a sama wykorzystała sześć z siedmiu break pointów.

Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym sezonie w Den Bosch Aleksandrowa pokonała Mertens 6:4, 6:2. Rosjanka w styczniu tego roku w Shenzhen zdobyła pierwszy singlowy tytuł w głównym cyklu.

Sabalenka wygrała trzy z pięciu dotychczasowych meczów z Mertens. Ostatnie ich starcie miało miejsce w lutym tego roku w Dubaju. Tenisistka z Mińska wygrała 6:4, 6:3. Białorusinka powalczy o ósmy singlowy tytuł w głównym cyklu, trzeci w tym roku (Doha, Ostrawa). Dla Belgijki będzie to drugi finał w sezonie (Praga). Do tej pory odniosła pięć triumfów, ostatni w lutym 2019 roku w Dosze.

To będzie ostatnia niedziela z WTA Tour w 2020 roku. Pandemia COVID-19 storpedowała rozgrywki i odwołane zostały m.in. Mistrzostwa WTA, które normalnie kończyłyby sezon. Finał turnieju w Linzu zaplanowano na godz. 15:00.

Upper Austria Ladies Linz, Linz (Austria)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 225,5 tys. dolarów
sobota, 14 listopada

półfinał gry pojedynczej:

Aryna Sabalenka (Białoruś, 1) - Barbora Krejcikova (Czechy) 7:5, 4:6, 6:3
Elise Mertens (Belgia, 2) - Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 4) 2:6, 6:1, 7:5

Dominic Thiem zmienia zdanie ws. igrzysk olimpijskich. "Widziałem emocje Murraya i del Potro"
Rafael Nadal nigdy nie wygrał ATP Finals. "Mam nadzieję, że zmienię to w nadchodzącym tygodniu"

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)