Tenis. WTA Abu Zabi: zmienne szczęście Ukrainek. Elina Switolina za burtą, Marta Kostiuk w półfinale

Elina Switolina uległa Weronice Kudermetowej w ćwierćfinale turnieju WTA 500 w Abu Zabi. Do półfinału awansowała Marta Kostiuk, która odrodziła się po przegraniu pierwszego seta 0:6 z Hiszpanką Sarą Sorribes.

Elina Switolina PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Elina Switolina
W poniedziałek w Abu Zabi zmienne szczęście miały Ukrainki. Rozstawiona z numerem drugim Elina Switolina (WTA 5) odpadła w ćwierćfinale. W poprzedniej rundzie wyeliminowała Jekaterinę Aleksandrową po obronie dwóch piłek meczowych. Tym razem nie poradziła sobie z inną Rosjanką. Switolina przegrała 7:5, 3:6, 6:7(3) z Weroniką Kudermetową (WTA 46).

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Switolina zaliczyła na 6:5. W drugiej partii Ukrainka od 2:2 straciła cztery z pięciu kolejnych gemów. W decydującej odsłonie z 2:4 wyszła na 5:4, ale tie break należał do Kudermetowej.

W trwającym dwie godziny i 35 minut meczu Rosjanka zaserwowała 11 asów. Obie tenisistki miały po 11 break pointów i uzyskały po cztery przełamania. Podzieliły się po równo zdobytymi punktami (po 108). Kudermetowa odniosła piąte zwycięstwo nad zawodniczką z Top 10 rankingu, drugie nad Switoliną (Moskwa 2019).

- To był naprawdę trudny mecz. Myślę, że obie zagrałyśmy bardzo dobrze. Starałam się zachować koncentrację do samego koca. W pierwszy secie grałam nieźle, ale nie miałam zbyt wielu szans, a Elina pokazała niewiarygodny tenis. Dobrze funkcjonował jej serwis. Próbowałam walczyć, skupić się i robiłam wszystko, aby wygrać - mówiła Kudermetowa na konferencji prasowej.

W półfinale jest Marta Kostiuk (WTA 99), która zwyciężyła 0:6, 6:1, 6:4 Sarę Sorribes (WTA 66). W trwającym godzinę i 57 minut meczu obie tenisistki zaliczyły po siedem przełamań. Ukrainka zdobyła o trzy punkty więcej (74-71).

Kostiuk osiągnęła pierwszy półfinał w głównym cyklu. We wtorek Ukrainka lub Kudermetowa awansuje do premierowego singlowego finału w WTA Tour.

Abu Dhabi Women's Tennis Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)