Tenis. ATP Delray Beach: Hubert Hurkacz zatrzymał Christiana Harrisona. Polak w finale!

Hubert Hurkacz wystąpi w finale turnieju ATP 250 w Delray Beach. W półfinale Polak wygrał z Amerykaninem Christianem Harrisonem 7:6(4), 6:4.

Hubert Hurkacz Getty Images / Mark Brown / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W poprzednich dwóch rundach Hubert Hurkacz (ATP 35) oddał łącznie 12 gemów tenisistom z Ameryki Południowej, Kolumbijczykowi Danielowi Elahiemu Galanowi i Ekwadorczykowi Roberto Quirozowi. W półfinale Polak trafił na reprezentanta USA Christiana Harrisona (ATP 789), który stawił mu dużo większy opór. Wrocławianin zwyciężył 7:6(4), 6:4.

W I secie Harrison dzielnie dotrzymywał kroku Hurkaczowi. Amerykanin dobrze serwował i returnował, solidnie się bronił i groźne były jego kontry. Polak był aktywniejszy w ataku, ale nie przychodziło mu łatwo kończenie wymian.

Jedyny break point miał miejsce w drugim gemie. Obronił go reprezentant gospodarzy wygrywającym serwisem. W tie breaku konsekwentny i cierpliwy Hurkacz złamał opór rywala. Był górą w grze na małe pola, a seta zakończył świetnym returnem.

Przy 1:1 w II secie mecz został na kilka minut przerwany z powodu deszczu. Ponownie trwała zażarta walka o każdy punkt, ale nie brakowało przełamań. Przy 3:3 Hurkacz wykorzystał trzeciego break pointa, rozstrzygając na swoją korzyść wymianę z głębi kortu. Harrison natychmiast odrobił stratę, będąc górą w długiej wymianie.

Polak zachował do końca pełną koncentrację, a w poczynaniach Amerykanina pojawiła się nerwowość. Dwa podwójne błędy z rzędu kosztowały reprezentanta gospodarzy stratę serwisu przy 4:4. W 10. gemie Hurkacz od 15-40 zdobył cztery punkty, mecz wieńcząc wygrywającym serwisem.

W trwającym 97 minut meczu Hurkacz zaserwował siedem asów, o dwa więcej niż jego rywal. Polak obronił dwa z trzech break pointów, a sam wykorzystał dwie z pięciu szans na przełamanie. Z Harrisonem zmierzył się po raz pierwszy.

Harrison w 2018 roku wszedł do Top 200 rankingu, ale liczne kontuzje zahamowały jego karierę. W latach 2009-2018 przeszedł łącznie osiem operacji. W Delray Beach wygrał pięć meczów, z czego dwa w kwalifikacjach. Po raz pierwszy doszedł do singlowego półfinału w głównym cyklu. W deblu może się pochwalić ćwierćfinałem US Open 2012, do którego dotarł razem ze swoim bratem Ryanem Harrisonem.

Hurkacz po raz drugi doszedł do singlowego finału w głównym cyklu. W 2019 roku triumfował w Winston-Salem. W środę rywalem Polaka będzie Brytyjczyk Cameron Norrie lub Amerykanin Sebastian Korda.