Nie tylko Ashleigh Barty ucieszyła Australię. Egipcjanka buduje historię

Australijki Samantha Stosur i Daria Gawriłowa dołączyły do Ashleigh Barty w kolejnej rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2021. Historię tworzy tenisistka z Egiptu, Mayar Sherif.

Samantha Stosur Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Samantha Stosur
We wtorek Ashleigh Barty nie była jedyną Australijką, która odniosła zwycięstwo w Australian Open 2021. W II rundzie liderka rankingu zmierzy się z Darią Gawriłową (WTA 387), która pokonała 6:1, 7:5 Sarę Sorribes (WTA 64). Tenisistka z Melbourne prowadziła 6:1, 5:3. Hiszpanka poderwała się do walki i wyrównała na 5:5, a nawet miała dwa break pointy na 6:5. Reprezentantka gospodarzy oba obroniła, a w 12. gemie zadała decydujący cios.

Gawriłowa próbuje się odbudować po problemach zdrowotnych. W meczu z Sorribes wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów i zdobyła 26 z 35 punktów przy siatce. Australijka posłała 31 kończących uderzeń przy 34 niewymuszonych błędach. Hiszpanka miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

W I rundzie doszło do starcia Australijek występujących dzięki dzikim kartom. Samantha Stosur (WTA 112) wygrała 6:4, 6:4 z Destanee Aiavą (WTA 203). W ciągu 97 minut mistrzyni US Open 2011 pokusiła się o sześć przełamań i zgarnęła 19 z 25 punktów przy siatce. Naliczono jej 21 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Aiavie zanotowano 20 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Kolejną rywalką Stosur będzie Amerykanka Jessica Pegula.

Mayar Sherif (WTA 131) zwyciężyła 7:5, 7:5 Chloe Paquet (WTA 187) i jako pierwsza w historii Egipcjanka może się pochwalić wygraniem meczu w wielkoszlemowej imprezie. Tenisistka z Kairu w obu setach uzyskała po jednym przełamaniu. W trwającym godzinę i 41 minut spotkaniu wywalczyła 40 z 48 punktów przy własnym pierwszym podaniu i 16 z 23 przy siatce.

Kolejną rywalką Sherif będzie Kaja Juvan (WTA 104). Słowenka przegrała 4:6 pierwszy set meczu z Johanną Kontą (WTA 15), a w drugim wyszła na prowadzenie 2:0. Brytyjka skreczowała z powodu kontuzji mięśni brzucha. Olga Danilović (WTA 183) zwyciężyła 7:5, 3:6, 6:4 Petrę Martić (WTA 19). W trzecim secie rozstawiona z numerem 16. Chorwatka wypuściła z rąk prowadzenie 3:1.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 32) pokonała 6:3, 6:4 Martinę Trevisan (WTA 89). W ciągu 82 minut Rosjanka zdobyła 25 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z 10 break pointów. Shelby Rogers (WTA 57) w 67 minut wygrała 6:4, 6:1 z Francescą Jones (WTA 245). Amerykanka posłała 10 asów i zdobyła 25 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Alison van Uytvanck (WTA 67) wygrała 4:6, 6:3, 6:4 z Clarą Burel (WTA 237). Francuzka popełniła 13 podwójnych błędów. W spotkaniu miało miejsce 13 przełamań, z czego siedem dla Belgijki.

Cori Gauff (WTA 48) w 57 minut pokonała 6:3, 6:2 Jil Teichmann (WTA 58). Amerykanka zaserwowała osiem asów i zgarnęła 34 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i wykorzystała wszystkie trzy szanse na przełamanie. Barbora Krejcikova (WTA 59) zwyciężyła 6:3, 2:6, 6:2 Saisai Zheng (WTA 44) po dwóch godzinach i 27 minutach. Czeszka zaliczyła pięć przełamań.