Australijka z dziką kartą postraszyła obrończynię tytułu. Smutny koniec mistrzyni sprzed lat

Broniąca tytułu amerykańska tenisistka Sofia Kenin nie miała łatwej przeprawy we wtorkowym meczu Australian Open 2021. Z imprezą pożegnała się jej mistrzyni sprzed lat.

Wiktoria Azarenka Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
Sofia Kenin (WTA 4) w ubiegłym sezonie w Australian Open zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Walkę o jego obronę rozpoczęła od starcia z Maddison Inglis (WTA 133). Amerykanka pokonała reprezentantkę gospodarzy 7:5, 6:4 po 86 minutach. W pierwszym secie faworytka wróciła ze stanu 1:3. Końcówka była w jej wykonaniu piorunująca. Od 4:5 zdobyła trzy gemy w każdym tracąc tylko po punkcie. W drugiej partii Inglis z 1:3 wyrównała na 3:3. Kenin zaliczyła przełamanie na 4:3 i tym razem nie oddała przewagi. Niełatwe dla niej spotkanie zakończyła bekhendem.

Kenin zdobyła 26 z 35 punktów punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Amerykanka posłała 23 kończące uderzenia przy 27 niewymuszonych błędach. Inglis miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. W II rundzie obrończyni tytułu zagra z Kaią Kanepi (WTA 65), która w 58 minut pokonała 6:3, 6:1 Anastasiję Sevastovą (WTA 53). Estonka zamieniła na przełamanie pięć z 10 okazji.

Odpadła Wiktoria Azarenka (WTA 13), która przegrała 5:7, 4:6 z Jessicą Pegulą (WTA 61). W pierwszym secie Białorusinka nie wykorzystała prowadzenia 5:2 i piłki setowej przy 5:3. W drugiej partii mistrzyni Australian Open 2012 i 2013 z 2:4 wyrównała na 4:4, ale straciła dwa kolejne gemy.

Elina Switolina (WTA 5) zwyciężyła 6:3, 7:6(5) Marie Bouzkovą (WTA 50) po dwóch godzinach. Ukrainka obroniła piłkę setową w 10. gemie niezwykle zaciętego drugiego seta. W całym meczu zniwelowała pięć z sześciu break pointów, a sama wykorzystała dwie z czterech szans na przełamanie. Zanotowano jej 27 kończących uderzeń i 33 niewymuszone błędy. Bouzkova miała 28 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Belinda Bencić (WTA 12) pokonała 6:3, 4:6, 6:1 Lauren Davis (WTA 80) po dwóch godzinach i 27 minutach. Szwajcarka popełniła 12 podwójnych błędów, ale też wykorzystała osiem z 19 break pointów. Garbine Muguruza (WTA 14) rozbiła 6:4, 6:0 Margaritę Gasparian (WTA 127). Hiszpanka spożytkowała pięć z siedmiu szans na przełamanie.

Elise Mertens (WTA 16) w 86 minut wygrała 6:1, 6:3 z Leylah Annie Fernandez (WTA 86). Belgijka zdobyła 25 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań. Nadia Podoroska (WTA 45) pokonała 6:4, 6:4 Christinę McHale (WTA 84). Argentynka sześć razy odebrała rywalce serwis.

Ludmiła Samsonowa (WTA 130) zwyciężyła 6:7(4), 7:6(4), 7:5 Paulę Badosę (WTA 70) po obfitującej w zwroty akcji batalii. W pierwszym secie Rosjanka roztrwoniła prowadzenie 5:2, a później 4-1 w tie breaku. Po drodze zmarnowała piłkę setową w ósmym gemie. W drugiej partii również sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Samsonowa z 0:2 wyszła na 5:3, by parę chwil później przegrywać 5:6. W tie breaku wróciła ze stanu 1-3. W decydującej odsłonie od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu.