Liderka wciąż bez strat, ale nie miała lekko. Jej kolejna rywalka źle zaczęła, ale świetnie skończyła

Ashleigh Barty pozostaje bez straty seta w Australian Open 2021, ale nie miała łatwej przeprawy. W kolejnej rundzie liderka rankingu zmierzy się z tenisistką, która w sobotę źle zaczęła, ale świetnie skończyła.

Ashleigh Barty PAP/EPA / JAMES ROSS / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
W ubiegłym tygodniu Ashleigh Barty wygrała w Melbourne turniej WTA 500. Był to jej pierwszy występ od lutego 2020 roku. W Australian Open liderka rankingu odprawiła trzy rywalki bez straty seta. W pierwszej rundzie nie oddała nawet gema Dankę Kovinić. Spory opór w jednym secie stawiła jej Daria Gawriłowa. W sobotę Barty również nie miała łatwego meczu. Pokonała 6:2, 6:4 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 32).

Barty w obu setach odrabiała straty. W pierwszym od 0:2 zdobyła sześć gemów z rzędu, a w drugim wróciła z 2:4. W trwającym 80 minut meczu Australijka dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z 17 break pointów. Posłała 14 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Aleksandrowa miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek.

Aleksandrowa wciąż pozostaje bez awansu do IV rundy wielkoszlemowej imprezy, a był to jej 17. występ. Barty w Australian Open uczestniczy po raz ósmy. Najlepiej spisała się w ubiegłym sezonie, gdy doszła do półfinału. W 2019 roku Australijka triumfowała w Rolandzie Garrosie.

O trzeci ćwierćfinał w Australian Open Barty zmierzy się z Shelby Rogers (WTA 57), która wygrała 6:4, 6:3 z Anett Kontaveit (WTA 27). Początek należał do Estonki, która prowadziła 4:1, by stracić pięć gemów z rzędu. W drugiej partii inicjatywę miała Amerykanka, która zaliczyła dwa przełamania.

W ciągu 83 minut Rogers zdobyła 21 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z 10 break pointów. Amerykance naliczono 20 kończących uderzeń przy 27 niewymuszonych błędach. Kontaveit zanotowano 16 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Estonka w ubiegłym sezonie w Melbourne osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Rogers po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału Australian Open. Jeden mecz więcej w imprezach tej rangi wygrała dwa razy (Roland Garros 2016, US Open 2020).

Rogers zmierzy się z Barty w drugim kolejnym turnieju. W ubiegłym tygodniu urwała liderce rankingu seta. W poniedziałek dojdzie do ich drugiej konfrontacji w Australian Open. W 2017 roku w II rundzie Australijka wygrała 7:5, 6:1.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Ashleigh Barty straci seta w meczu z Shelby Rogers?