Gigantyczne prowadzenie, a potem koszmar Karoliny Pliskovej. Elina Switolina uciszyła Kazaszkę

Czeszka Karolina Pliskova roztrwoniła gigantyczne prowadzenie w drugim secie i pożegnała się z marzeniami o triumfie w wielkoszlemowym Australian Open 2021. Elina Switolina uciszyła wybuchową tenisistkę z Kazachstanu.

Karolina Pliskova PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 6) najlepszy wielkoszlemowy występ zanotowała w US Open 2016. Doszła wtedy do finału. W Australian Open najdalej dotarła do półfinału (2019). W sobotę Czeszka pożegnała się z marzeniami o triumfie w Melbourne. Przegrała 5:7, 5:7 ze swoją rodaczką Karoliną Muchovą (WTA 27).

W pierwszej partii Pliskova z 1:3 wyszła na 4:3, ale od 5:4 straciła trzy kolejne gemy. drugim secie była liderka rankingu miała gigantyczną przewagę, ale roztrwoniła prowadzenie 5:0 i dwie piłki setowe przy 5:4.

W trwającym godzinę i 54 minuty meczu Pliskova popełniła 10 podwójnych błędów i łącznie 40 niewymuszonych przy 24 kończących uderzeniach. Muchovej naliczono 22 piłki wygrane bezpośrednio i 32 pomyłki. Niżej notowana Czeszka obroniła osiem z 12 break pointów i wykorzystała sześć z 11 szans na przełamanie. Był to ich trzecie spotkanie. W I rundzie Australian Open 2019 wygrała Pliskova. W 1/8 finału Wimbledonu 2019 po dreszczowcu zwyciężyła Muchova (13:11 w trzecim secie).

Pliskova zanotowała dziewiąty występ w Melbourne i po raz szósty odpadła przed IV rundą. Muchova na swoim koncie ma dwa zwycięstwa nad tenisistką z Top 10 rankingu i oba odniosła nad Pliskovą. Po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału Australian Open. Kolejną jej rywalką będzie Belgijka Elise Mertens.

Elina Switolina (WTA 5) wróciła ze stanu 0:2 i pokonała 6:4, 6:0 Julię Putincewą (WTA 28). Ukrainka od stanu 3:4, gdy po raz drugi oddała podanie, zdobyła dziewięć gemów z rzędu. W ciągu 83 minut wykorzystała sześć z 14 break pointów. Zanotowano jej 18 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Kazaszka miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki.

Jessica Pegula (WTA 61) w 68 minut rozbiła 6:2, 6:1 Kristinę Mladenović (WTA 52). Amerykanka obroniła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała sześć z ośmiu okazji na przełamanie. Naliczono jej 21 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Francuzka spotkanie zakończyła z dorobkiem 12 piłek wygranych bezpośrednio przy 21 pomyłkach. Pegula po raz pierwszy awansowała do IV rundy Australian Open. O ćwierćfinał zmierzy się ze Switoliną.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Karolina Pliskova wygra wielkoszlemowy turniej?