Australian Open: Rafael Nadal nie dopuścił do powtórki sprzed sześciu lat. Historyczny wyczyn Rosjan

Rafael Nadal bez straty seta pokonał Fabio Fogniniego i 13. raz awansował do ćwierćfinału Australian Open. Po zwycięstwie Andrieja Rublowa Rosja po raz pierwszy w erze zawodowego tenisa ma trzech singlistów w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / JAMES ROSS / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Choć przed startem Australian Open 2021 Rafael Nadal zmagał się z kontuzją pleców i nie wziął udziału w ATP Cup, przez turniej w Melbourne idzie jak burza. W poniedziałek wygrał czwarty mecz, ponownie bez straty seta. W spotkaniu 1/8 finału pokonał 6:3, 6:4, 6:2 Fabio Fogniniego, ogrywając Włocha 13. raz w ich 17. konfrontacji.

To z Rafą zdarza się tylko raz

Nadal rozpoczął mecz od przełamania i wyjścia na prowadzenie 3:0, lecz stracił tę przewagę. Jednak w szóstym gemie po świetnym returnie znów odebrał serwis Fogniniemu i to pozwoliło mu wygrać pierwszą partię. W drugiej odsłonie Hiszpan przegrywał 2:4, ale wykazał się znakomitym finiszem. Wykorzystał słabszy okres rywala, który popełniał wiele błędów, zwłaszcza z forhendu w kluczowych momentach, i zdobył cztery gemy z rzędu.

W 220 poprzednich pojedynkach w turniejach wielkoszlemowych, gdy Nadal wychodził na prowadzenie 2-0 w setach, przegrał tylko raz - w US Open 2015 właśnie z Fogninim. W poniedziałek Hiszpan nie dopuścił do powtórki sprzed sześciu lat i nie pozwolił Włochowi na powrót do gry. Po wygranych dwóch partiach zwyciężył także w trzeciej, w której łatwo uzyskał osiągnął znaczącą przewagę (5:1), a kilka chwil później zakończył spotkanie, przy meczbolu serwując asa.

- Na tym etapie turnieju wielkoszlemowego musisz mieć szacunek do każdego rywala i nie możesz oczekiwać, że wygrasz łatwo. Gdy mierzysz się z Fabio, zawsze masz obawy. Graliśmy w dzień i takie warunki bardziej mi odpowiadają, bo wolę, gdy piłka leci szybciej. Z moimi plecami jest dobrze, a wtorkowy trening będzie dla mnie ważnym przygotowaniem - mówił w wywiadzie na korcie tenisista z Majorki, który w ciągu 196 minut rywalizacji zapisał na swoim koncie sześć asów, sześć przełamań, 24 uderzenia wygrywające i 20 niewymuszonych błędów.

Nadal 43. raz awansował do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego - To dobra liczba - powiedział z uśmiechem Hiszpan, który pod tym względem ustępuje jedynie Rogerowi Federerowi (57) i Novakowi Djokoviciowi (48). W 1/4 finału Australian Open zagra po raz 13. O półfinał powalczy z lepszym z pary Stefanos Tsitsipas - Matteo Berrettini. - W ćwierćfinale każdy rywal jest trudny. Obaj są młodzi i pełni energii. To będzie wyzwanie - ocenił mistrz turnieju w Melbourne z 2009 roku.

Rosjanie w natarciu

Rozstawiony z numerem siódmym Andriej Rublow w poniedziałek zmierzył się z Casperem Ruudem, który skreczował po dwóch rozegranych setach. Tym samym Rosjanin czwarty raz w karierze, a pierwszy w Melbourne, znalazł się w ćwierćfinale imprezy Wielkiego Szlema.

Rublow w 1/4 finału spotka się z rodakiem, Daniłem Miedwiediewem. Jako że w tej fazie Australian Open 2021 jest też Asłan Karacew, po raz pierwszy w historii zawodowej ery tenisa Rosja ma trzech swoich singlistów w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego.