Dobre wieści dla Igi Świątek. Rosną szanse na występ w prestiżowym turnieju

Zwycięstwo Igi Świątek w Adelajdzie oznacza nie tylko awans w rankingu WTA. Nasza reprezentantka zwiększyła swoje szanse na występ w prestiżowym turnieju, który jest planowany w Chinach.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Peter Mundy/Speed Media/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Iga Świątek
W sobotę Iga Świątek pokonała Szwajcarkę Belindę Bencić 6:2, 6:2 i została nową mistrzynią zawodów Adelaide International. Polska tenisistka wywalczyła 470 punktów do rankingu WTA i w poniedziałek zadebiutuje na 15. pozycji.

Świątek czeka również awans w innej klasyfikacji. W poniedziałek pochodząca z Raszyna tenisistka przesunie się z 22. na 6. lokatę w Porsche Race to Shenzhen. To ranking, na bazie którego zawodniczki kwalifikują się do prestiżowego WTA Finals.

W 2019 roku imprezę przeniesiono do Shenzhen. Dzięki bogatym partnerom i sponsorom udało się zwiększyć pulę nagród do zawrotnych 14 mln dolarów. W Mistrzostwach WTA rywalizuje osiem najlepszych singlistek i osiem najlepszych par deblowych danego sezonu. W 2015 roku, gdy zawody odbywały się w Singapurze, najlepsza w nich była Agnieszka Radwańska.

Pandemia COVID-19 już raz przeszkodziła Świątek

Organizatorzy WTA Finals mierzyli się w 2020 roku z poważnym problemem. Pandemia COVID-19, która została zapoczątkowana w Wuhan, rozprzestrzeniła się po Państwie Środka i całym świecie. Władze Chin podjęły wówczas decyzję o odwołaniu wszystkich międzynarodowych imprez sportowych poza tzw. próbami przedolimpijskimi.

Świątek miała szansę wystąpić w zawodach w Shenzhen w ubiegłym sezonie. Wygrała bowiem wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2020, za co otrzymała aż 2000 punktów. Zrozumiała decyzja chińskiego rządu przekreśliła jednak wszelkie plany naszej reprezentantki. 19-latka po sukcesie w Paryżu wróciła do kraju, a następnie udała się na zasłużony odpoczynek.

Uda się tym razem?

WTA ma nadzieję powrócić do Shenzhen z turniejem WTA Finals jesienią 2021 roku. Na razie nie określono dokładnego czasu, kiedy miałyby się te zawody odbyć. Nie wiadomo również, jaka będzie pula nagród, bo pandemia COVID-19 wywołała kryzys gospodarczy, który dotknął wiele imprez. Dobrą wiadomością jest to, że w połowie kwietnia kobiecy tenis powróci do Chin, bo odbędą się zawody WTA 250 w Anning.

Faktem jest, że Świątek ma w tegorocznym dorobku 765 punktów, które wywalczyła w trzech turniejach. Polka awansowała dzięki temu do Top 10 klasyfikacji Porsche Race to Shenzhen, ale musi się jeszcze postarać, aby polecieć do Shenzhen. Kluczowe będą występy w dużych turniejach sezonu 2021, na czele z Wielkim Szlemem.

Przypomnijmy, że Świątek wycofała się już z zawodów WTA 500 w katarskiej Dosze (więcej tutaj). Nasza reprezentantka odpocznie trochę od tenisa, a następnie zagra w Dubaju (7-13 marca, ranga WTA 1000).

Czy Iga Świątek zagra w WTA Finals 2021?