Wiktoria Azarenka lepsza w bitwie wielkoszlemowych mistrzyń. Jelena Ostapenko rozbiła Kiki Bertens

W poniedziałek w Dosze (WTA 500) doszło do starcia wielkoszlemowych mistrzyń i zwycięsko z niego wyszła Wiktoria Azarenka. Jelena Ostapenko nie dała żadnych szans Kiki Bertens.

Wiktoria Azarenka PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
Pierwszego dnia imprezy w Dosze wystąpiło pięć wielkoszlemowych mistrzyń. W jednym meczu doszło do ich bezpośredniego starcia. Wiktoria Azarenka (WTA 14) pokonała 6:2, 6:3 Swietłanę Kuzniecową (WTA 39). Wynik wskazuje na dosyć łatwe zwycięstwo Białorusinki, ale tak zdecydowanie nie było. Spotkanie trwało prawie dwie godziny i nie brakowało w nim długich gemów.

W ciągu godziny i 51 minut Azarenka obroniła siedem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała sześć z 13 szans na przełamanie. Białorusinka zdobyła o 17 punktów więcej (78-61) i podwyższyła na 6-4 bilans meczów z Kuzniecową. Było to ich pierwsze starcie od 2016 roku, gdy w finale w Miami z wygranej cieszyła się Azarenka.

Kolejną rywalką dwukrotnej mistrzyni Australian Open będzie Kazaszka Jelena Rybakina lub Niemka Laura Siegemund. Białorusinka triumfowała w Dosze dwa razy w tych samych latach, co w Melbourne, czyli w 2012 i 2013 roku. Kuzniecowa w Katarze dwa razy awansowała do finału (2004, 2007).

Jelena Ostapenko (WTA 51) w 55 minut rozbiła 6:0, 6:2 Kiki Bertens (WTA 11). Łotyszka zdobyła 59 z 93 rozegranych punktów (63,4 proc.). Wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Holenderka zanotowała pierwszy występ od ubiegłorocznego Rolanda Garrosa. Był to dla niej trudny powrót po operacji ścięgna Achillesa. O ćwierćfinał Ostapenko zmierzy się z Qiang Wang lub Jessicą Pegulą.

Maria Sakkari (WTA 25) pokonała 6:0, 6:3 Mayar Sherif (WTA 114). W ciągu 61 minut Greczynka zaserwowała pięć asów i zgarnęła 18 z 20 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. W II rundzie czeka ją starcie z Madison Keys lub Belindą Bencić.