Kolejny trzysetowy bój Garbine Muguruzy z Aryną Sabalenką. Udany rewanż Jil Teichmann

Hiszpanka Garbine Muguruza i Białorusinka Aryna Sabalenka stoczyły trzysetowy bój w turnieju WTA 1000 w Dubaju. Szwajcarka Jil Teichmann poradziła sobie z Amerykanką Cori Gauff, z którą w tym roku dwa razy przegrała.

Garbine Muguruza PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Garbine Muguruza (WTA 16) w tym roku zanotowała finały w Melbourne (Yarra Valley Classic) i Dosze. Bardzo dobrze sobie radzi również w Dubaju. W pierwszych trzech rundach nie straciła seta. W środę nie dała żadnych szans Idze Świątek. Dzień później opór stawiła jej Aryna Sabalenka (WTA 8). Hiszpanka pokonała 3:6, 6:3, 6:2 Białorusinkę.

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Sabalenka uzyskała na 3:1. W drugiej partii Białorusinka wykorzystała break pointa na 1:0. Muguruza doszła do głosu i zdobyła cztery gemy z rzędu. Hiszpanka nie oddała przewagi i przy 5:3 wykorzystała już pierwszą piłkę setową. W decydującej odsłonie Sabalenka prowadziła 2:1 i do końca nie zdobyła już żadnego gema.

W trwającym godzinę i 51 minut meczu Muguruza zaserwowała siedem asów i zdobyła 35 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Hiszpanka trzy razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z 11 break pointów. Z Sabalenką zmierzyła się w drugim kolejnym turnieju. W Dosze również pokonała Białorusinkę w trzech setach.

Muguruza w tym roku wygrała już 16 meczów (bilans 16-4). W czwartek powalczy o trzeci w sezonie i 15. w karierze singlowy finał w głównym cyklu. Po raz trzeci awansowała w Dubaju do półfinału (2015, 2018). Kolejną rywalką Hiszpanki będzie Elise Mertens (WTA 18), którą pokonała 2:6, 6:0, 6:3 w I rundzie US Open 2016 w ich jedynym do tej pory spotkaniu.

Jil Teichmann (WTA 54) wygrała 6:3, 6:3 z Cori Gauff (WTA 40). Amerykanka nie wystąpi w finale, który odbędzie się 13 marca, w dniu jej 17. urodzin. Z występu w Dubaju może być jednak bardzo zadowolona. Szwajcarka ma jeszcze większe powody do radości, bo osiągnęła największy półfinał na zawodowych kortach. W ciągu 82 minut odparła trzy break pointy i zaliczyła trzy przełamania.

Było to trzecie spotkanie tych tenisistek w tym roku. W dwóch turniejach w Melbourne, Gippsland Trophy i Australian Open, z wygranych cieszyła się Gauff, za każdym razem w I rundzie. Od tamtego czasu Teichmann ma bilans meczów 10-2. W trzecim kolejnym starcie doszła co najmniej do ćwierćfinału, w tym do drugiego półfinału.

Szwajcarka powalczy o czwarty singlowy finał w WTA Tour. Ostatni zanotowała w ubiegłym sezonie w Lexington. W 2019 roku wygrała turnieje w Pradze i Palermo. W półfinale imprezy w Dubaju dojdzie do starcia tenisistek nierozstawionych. Przeciwniczka Teichmann będzie Czeszka Barbora Krejcikova.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)