ATP Doha: tydzień odrodzenia Nikołoza Basilaszwilego. Roberto Bautista nie powtórzył sukcesu sprzed dwóch lat

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Mohamed Farag / Na zdjęciu: Nikołoz Basilaszwili, mistrz Qatar ExxonMobil Open 2021

Nikołoz Basilaszwili swój najlepszy turniejowy występ od wielu miesięcy spuentował zdobyciem tytułu. W sobotnim finale rozgrywanej na kortach twardych imprezy ATP 250 w Dosze Gruzin w dwóch setach pokonał Roberto Bautistę.

Przed startem turnieju ATP w Dosze Nikołoz Basilaszwil od 14 miesięcy czekał na zwycięstwo nad rywalem z Top 50 rankingu, a od 20 na awans do półfinału imprezy głównego cyklu. W tym tygodniu Gruzin zakończył wszystkie negatywne serie. Odniósł trzy wygrane z tenisistami z czołowej "50", a wszystko spuentował zdobyciem tytułu, bo w sobotnim finale pokonał 7:6(5), 6:2 Roberto Bautistę.

Obaj od początku meczu chcieli zdobywać przewagę w wymianach z linii końcowej. Niewiele było zmian rytmu akcji i ataków przy siatce. Mimo trudnych warunków i porywistego wiatru, w pierwszym secie świetnie spisywali się w gemach przy swoich serwisach i doszło do tie breaka.

O ile w trakcie seta doskonale serwowali, tak w decydującej rozgrywce mieli z tym ogromne problemy. W 12 punktach tie breaka było aż dziewięć mini przełamań. Nieznacznie skuteczniejszy przy własnym podaniu był Basilaszwili i to dało mu zwycięstwo w secie.

W drugiej odsłonie wyrównana walka trwała do stanu 2:2. Od tego momentu Basilaszwili zdecydowanie przejął inicjatywę. W szóstym gemie po kończącym bekhendzie tenisista z Tbilisi wywalczył przełamanie i objął prowadzenie 4:2. Z kolei w ósmym uzyskał meczbola, przy którym skutecznie zaatakował z forhendu i zakończył spotkanie.

Dla 29-letniego Gruzina to czwarty w karierze wygrany turniej rangi ATP Tour, a pierwszy od lipca 2019 roku, gdy zwyciężył w Hamburgu. Za triumf w Qatar ExxonMobil Open otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i 69,5 tys. dolarów premii finansowej.

Z kolei Bautista poniósł dziewiątą porażkę w swoim 18. finale w karierze, a drugą w tym sezonie (w lutym przegrał mecz o tytuł w Montpellier). Na trofeum w głównym cyklu czeka od stycznia 2019, kiedy to okazał się najlepszy właśnie w Dosze. Hiszpan opuści stolicę Kataru bogatszy o 150 "oczek" oraz 51,3 tys. dolarów.

Qatar ExxonMobil Open, Doha (Katar) ATP 250, kort twardy, pula nagród 787,9 tys. dolarów sobota, 13 marca