Magda Linette bez zwycięstwa w Charleston. Zmarnowana szansa Polki w meczu z triumfatorką z Bogoty

Magda Linette opuści Charleston bez wygranego meczu. Polka roztrwoniła przewagę przełamania w trzecim secie spotkania z tenisistką, która w niedzielę zdobyła tytuł w Bogocie.

Magda Linette Getty Images / Dylan Buell / Na zdjęciu: Magda Linette
Magda Linette pozostała w Charleston, aby wystąpić w drugim turnieju. Przed tygodniem (WTA 500) odpadła w I rundzie po trzysetowej batalii z Amandą Anisimovą. Tym razem obsada jest dużo słabsza, bo impreza niższej rangi (WTA 250). Polka została rozstawiona z numerem drugim. We wtorek jej rywalką była Maria Camila Osorio Serrano, która w niedzielę w Bogocie zdobyła pierwszy tytuł. Linette roztrwoniła prowadzenie 5:3 w trzecim secie i przegrała 3:6, 6:4, 5:7.

Na otwarcie meczu miał miejsce zacięty gem. Linette uzyskała przełamanie wykorzystując piątego break pointa. Polka była agresywna, skutecznie mieszała rytm i zmieniała kierunki. Bardzo dobrze czytała grę. Mogła prowadzić 3:0, ale Osorio Serrano zniwelowała dwa break pointy. Poznanianka po solidnym otwarciu stała się apatyczna, a ton wydarzeniom na korcie nadawała kolumbijska nastolatka.

Osorio Serrano weszła w uderzenie. Lepiej returnowała, w jej atakach było więcej precyzji. Mistrzyni z Bogoty odrobiła stratę przełamania i wyrównała na 2:2. Kolumbijka Płynnie przechodziła z defensywy do ofensywny. Tymczasem Linette zagrywała za dużo krótkich piłek. Osorio Serrano poszła za ciosem i zaliczyła przełamanie na 4:2. Do końca nie oddała przewagi. W dziewiątym gemie wykorzystała już pierwszą piłkę setową.

W drugim gemie II partii Osorio Serrano oddała podanie wyrzucając forhend. Linette grała agresywniej i coraz częściej spychała rywalkę do defensywy. Przyszedł jednak moment zawahania, co wykorzystała rywalka. Świetnym bekhendem po linii Kolumbijka odrobiła stratę przełamania w piątym gemie. Tym razem nie był to zwiastun dominacji Osorio Serrano, która nie była tak solidna, jak w drugiej fazie I seta. W szóstym gemie oddała podanie podwójnym błędem.

To był początek serwisowej niemocy obu tenisistek. Linette nie podwyższyła na 5:2, bo nieudany wolej kosztował ją stratę serwisu. Po chwili prowadziła 5:3 po wykorzystaniu break pointa forhendem. W dziewiątym gemie Polka odparła dwa break pointy, ale przy trzecim wyrzuciła forhend. Poznanianka odnalazła swój serwis, gdy tego najbardziej potrzebowała. W 10. gemie pokazała dwie świetne akcje przy siatce. Set dobiegł końca, gdy piłka po zagraniu Osorio Serrano wylądowała w siatce.

Na otwarcie III seta Linette oddała podanie wyrzucając forhend. Zaliczyła przełamanie powrotne wygrywając z rywalką bitwę na slajsy. W poczynaniach obu tenisistek było bardzo dużo nierówności. Trwała batalia pełna emocji, ale obfitująca w chaotyczne zagrania. Z serwisem obie radziły sobie lepiej i na kolejne przełamanie trzeba było długo czekać.

Kilka błędów kosztowało Osorio Serrano stratę podania w ósmym gemie. I znów było nerwowo w poczynaniach obu zawodniczek jeśli chodzi o serwis. Wyrzucony forhend kosztował Linette stratę podania. W końcówce Polka czuła się na korcie bardzo niepewnie. Pokazał to 11. gem, w którym oddała podanie ze stanu 40-0 tracąc pięć punktów z rzędu. Na koniec wpakowała bekhend w siatkę po returnie rywalki na środek kortu. Ostatecznie górą była grająca z werwą, bardziej zdecydowana w grze defensywnej i ofensywnej Kolumbijka. Spotkanie zakończyła asem.

W trwającym dwie godziny i 16 minut meczu miało miejsce 15 przełamań, z czego osiem dla Osorio Serrano. Kolumbijka zdobyła o trzy punkty więcej od Linette (97-94). Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Dla Linette był to czwarty mecz w 2021 roku (bilans 1-3). Sezon rozpoczęła w pod koniec marca w Miami. W lutym zabrakło jej w Australii, bo dochodziła do siebie po kontuzji kolana. Osorio Serrano wygrała szóste spotkanie z rzędu. Kolejną rywalką Kolumbijki będzie Amerykanka Christina McHale.

MUSC Health Women's Open, Charleston (USA)
WTA 250, kort ziemny, pula nagród 235,2 tys. dolarów
wtorek, 13 kwietnia

I runda gry pojedynczej:

Maria Camila Osorio Serrano (Kolumbia) - Magda Linette (Polska, 2) 6:3, 4:6, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Magda Linette awansuje do Top 20 rankingu?