Pierwsze problemy Petry Kvitovej. Czeszka wciąż w grze o czwarty triumf w Madrycie

Petra Kvitova miała w poniedziałek problemy w turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Czeszka stoczyła trzysetową batalię z rosyjską tenisistką.

Petra Kvitova PAP/EPA / RODRIGO JIMENEZ / Na zdjęciu: Petra Kvitova
W poprzednich rundach madryckiej imprezy Petra Kvitova (WTA 12) nie oddała seta Marie Bouzkovej (jej rodaczka skreczowała) i Niemce Andżelice Kerber. W poniedziałek Czeszka miała problemy. Pokonała 6:3, 4:6, 6:4 Rosjance Weronice Kudermetowej (WTA 28) po dwóch godzinach i minucie.

O losach każdego seta zadecydowało jedno przełamanie. W pierwszym Kvitova wyszła na 2:0. Przy 4:4 w drugiej partii Kudermetowa odparła dwa break pointy, by w 10. gemie wykorzystać pierwszą piłkę setową. W decydującej odsłonie Czeszka odebrała rywalce podanie przy 1:1 i nie oddała przewagi. Awans do ćwierćfinału przypieczętowała asem.

W całym meczu Kvitova zaserwowała siedem asów i zdobyła 43 z 53 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Czeszka obroniła trzy z czterech break pointów i zamieniła na przełamanie dwie z siedmiu okazji. Naliczono jej 29 kończących uderzeń i 34 niewymuszone błędy. Kudermetowa miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek.

Dla Kvitovej jest to 11. występ w Madrycie i po raz szósty awansowała do ćwierćfinału. Czeszka pozostaje w grze o czwarty triumf w imprezie (2011, 2015, 2018). Bilans jej meczów w stolicy Hiszpanii to teraz 32-7.

Kudermetowa i Barty w tym roku wygrały najwięcej meczów na poziomie WTA Tour, po 22 (po zwycięstwie nad Iga Świątek Australijka samodzielnie przewodzi tej klasyfikacji). Rosjanka legitymuje się bilansem 22-10. W styczniu doszła do finału w Abu Zabi, a w kwietniu w Charleston zdobyła pierwszy singlowy tytuł.

Kvitova wygrała 14. mecz w 2021 roku (bilans 14-6). Tytuł zdobyła w Dosze po zwycięstwie w finale nad Garbine Muguruzą. Okres gry na mączce w Europie rozpoczęła w Stuttgarcie. Dotarła do ćwierćfinału, w którym uległa Elinie Switolinie po dreszczowcu. Czeszka roztrwoniła prowadzenie 7:6, 5:2 oraz dwie piłki meczowe.

W ćwierćfinale rywalką Kvitovej będzie Australijka Ashleigh Barty, z którą ma bilans meczów 5-4.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 2,549 mln euro
poniedziałek, 3 maja

III runda gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy, 9) - Weronika Kudermetowa (Rosja) 6:3, 4:6, 6:4

Iga Świątek chwalona przez Ashleigh Barty. "Mecz, którego z pewnością nie mogę się doczekać"
Iga Świątek przed wielkim wyzwaniem. "Będę o tym pamiętać"

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Petra Kvitova awansuje do półfinału turnieju w Madrycie?