Nastolatka z USA powalczy o tytuł w Parmie. Druga Amerykanka zmarnowała szansę

W finale turnieju WTA 250 na kortach ziemnych w Parmie zagra jedna Amerykanka. Inna tenisistka z USA wysoko prowadziła w drugim secie meczu z Chinką, ale odpadła.

Cori Gauff PAP/EPA / NATASHA MORELLO / Na zdjęciu: Cori Gauff
W piątek rozegrane zostały półfinały imprezy w Parmie. Wystąpiły w nich dwie Amerykanki. Do finału awansowała Cori Gauff (WTA 30), która zwyciężyła 7:5, 1:6, 6:2 Katerinę Siniakovą (WTA 68). W pierwszym secie Czeszka uzyskała przełamanie na 5:4, by stracić trzy gemy z rzędu. W drugiej partii dominowała na korcie i trzy razy odebrała rywalce podanie. W decydujące odsłonie do równowagi wróciła Gauff i w sobotę powalczy o tytuł.

Sloane Stephens (WTA 65) przegrała 2:6, 6:7(3) z Qiang Wang (WTA 48). W drugim secie Amerykanka roztrwoniła prowadzenie 5:1 i trzy piłki setowe. W ciągu godziny i 46 minut Chinka wykorzystała pięć z 11 break pointów. Zdobyła o 14 punktów więcej od mistrzyni US Open 2017 i finalistki Rolanda Garrosa 2018 (84-70).

Gauff awansowała do drugiego singlowego finału w głównym cyklu. W październiku 2019 roku zdobyła tytuł w Linzu mając 15 lat i siedem miesięcy. Została wtedy najmłodszą mistrzynią turnieju WTA od czasu Nicole Vaidisovej (2004).

Wang doszła do piątego finału, pierwszego na mączce i poza Azją. Cztery osiągnęła w 2018 roku, w Nanchangu i Kantonie (tytuły) oraz w Hongkongu i WTA Elite Trophy w Zhuhai.

Gauff i Wang zmierzą się po raz pierwszy. Amerykanka po turnieju w Parmie będzie notowana najwyżej w karierze, w okolicach 25. miejsca. Chinka jest byłą 12. rakietą globu. W najbliższy poniedziałek wróci do Top 40 rankingu.

Emilia-Romagna Open, Parma (Włochy)
WTA 250, kort ziemny, pula nagród 235,2 tys. dolarów
piątek, 21 maja

półfinał gry pojedynczej:

Cori Gauff (USA, 3) - Katerina Siniakova (Czechy) 7:5, 1:6, 6:2
Qiang Wang (Chiny, 6) - Sloane Stephens (USA) 6:2, 7:6(3)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)