Roland Garros: Roger Federer powrócił na wielkoszlemową scenę. Szwajcar śrubuje historyczne osiągnięcia

80. raz w karierze, a pierwszy od Australian Open 2020, Roger Federer stanął na starcie turnieju wielkoszlemowego. W I rundzie Roland Garros 2021 Szwajcar pokonał Denisa Istomina i do 363 poprawił rekord w liczbie wygranych meczów w Wielkim Szlemie.

Marcin Motyka
Roger Federer PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Roger Federer
Znam swoje ograniczenia. Ale to nie znaczy, że nie będę tu trudny do pokonania - mówił Roger Federer przed pierwszym od dwóch lat udziale w Rolandzie Garrosie. Dla Szwajcara, który z powodu kontuzji i dwóch operacji kolana pauzował przez 14 miesięcy, to rekordowy, 80., występ w turnieju wielkoszlemowym, ale pierwszy od Australian Open 2020. Powrót na największą tenisową scenę okrasił zwycięstwem 6:2, 6:4, 6:3 nad Denisem Istominem.

Na tle Istomina, który do głównej drabinki Rolanda Garrosa przebijał się przez eliminacje, Federer nie zaprezentował się jak tenisista, który ma braki w ograniu meczowym. Szwajcar, jak za dawnych lat, czarował subtelnymi zagraniami, efektownymi skrótami i półwolejami. A, kiedy miał ku temu okazję, atakował przy siatce bądź posyłał potężne forhendy.

Rozstawiony z numerem ósmym Federer rozpoczął mecz od przełamania, a pierwszego seta wygrał w 20 minut. W drugiej partii Szwajcar znów wykorzystał słabszy początek Istomina i odebrał serwis rywalowi przy stanie 1:1. Z kolei w trzeciej odsłonie decydujący moment nastąpił w piątym gemie, gdy tenisista z Bazylei po wspaniałym forhendzie wywalczył breaka.

Dla 39-letniego Federera (w poniedziałek osiem asów, pięć przełamań i 48 zagrań kończących) to rekordowy 363. wygrany mecz w turnieju wielkoszlemowym, a pierwszy od 28 stycznia 2020 roku, gdy w 1/4 finału Australian Open pokonał Tennysa Sandgrena. O kolejne zwycięstwo Szwajcar, 20-krotny mistrz Wielkiego Szlema (dzieli najlepsze osiągnięcie w dziejach z Rafaelem Nadalem), powalczy z Marinem Ciliciem lub z Arthurem Rinderknechem.

Oznaczony numerem 28. Nikołoz Basilaszwili podniósł się po secie przegranym do zera i w czterech partiach pokonał Dusana Lajovicia. W 1/32 finału Gruzin zmierzy się z Carlosem Alcarazem. 18-letni Hiszpan w meczu dwóch tenisistów z eliminacji wygrał 6:3, 2:6, 6:1, 7:6(4) z rodakiem Bernabe Zapatą.

Reilly Opelka, turniejowa "32", pokonał 6:3, 6:2, 6:4 Andreja Martina i w II rundzie zmierzy się z Jaume Munarem, który wyeliminował Jordana Thompsona. Z kolei Pedro Martinez zrewanżował się Sebastianowi Kordzie za zeszłoroczną porażkę w Paryżu, a o awans do 1/16 finału skonfrontuje się z Stefanosem Tsitsipasem.

Jaume Munar (Hiszpania) - Jordan Thompson (Australia) 6:7(6), 6:1, 7:6(5), 6:4
Carlos Alcaraz (Hiszpania, Q) - Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania, Q) 6:3, 2:6, 6:1, 7:6(4)