Wielkie emocje w Eastbourne. Turniej już bez Aryny Sabalenki

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka

W czwartek w Eastbourne (WTA 500) odbyły się cztery trzysetowe batalie. Odpadła najwyżej rozstawiona Białorusinka, a jeden mecz rozstrzygnięty został po obronie piłek meczowych.

W czwartek w Eastbourne rozegrane zostały ćwierćfinały. Spotkania obfitowały w dramaturgię. Do tego etapu doszła tylko jedna rozstawiona tenisistka. Była nią Aryna Sabalenka (WTA 4), której też już nie ma w rywalizacji. Białorusinka przegrała 6:7(5), 6:0, 4:6 z Camilą Giorgi (WTA 75).

W pierwszym secie Sabalenka roztrwoniła prowadzenie 4:2. W drugiej partii oddała rywalce tylko dziewięć punktów. W decydującej odsłonie nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Giorgi wróciła ze stanu 1:3 i odniosła drugie w turnieju zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W I rundzie wyeliminowała Karolinę Pliskovą.

Najbardziej dramatyczna była batalia Jeleny Rybakiny (WTA 21) z Anastasiją Sevastovą (WTA 61). W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Łotyszka zaliczyła na 5:2. W drugiej partii z 2:4 doprowadziła do tie breaka, a w nim z 1-4 wyszła na 6-4, ale zmarnowała dwie piłki meczowe. W rozstrzygającej odsłonie obie zanotowały po jednym przełamaniu. W tie breaku Sevastova z 0-3 objęła prowadzenie 5-4, ale straciła trzy ostatnie punkty. Rybakina zwyciężyła 2:6, 7:6(7), 7:6(5) po 2,5-godzinnym dreszczowcu.

Kolejną rywalką Kazaszki będzie inna Łotyszka Jelena Ostapenko (WTA 43), która wygrała 1:6, 7:5, 6:2 z Darią Kasatkiną (WTA 34), pogromczynią Igi Świątek. W ciągu godziny i 46 minut obie tenisistki uzyskały po siedem przełamań. Triumfatorka Rolanda Garrosa 2017 zdobyła o siedem punktów więcej od Rosjanki (84-77).

Anett Kontaveit (WTA 27) pokonała 2:6, 7:6(2), 7:5 Viktoriję Golubić (WTA 72) po dwóch godzinach i 34 minutach. W spotkaniu było 13 przełamań, z czego siedem dla Szwajcarki. Estonka zdobyła o trzy punkty więcej (116-113) i w półfinale zagra z Giorgi.

Viking International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania) WTA 500, kort trawiasty, pula nagród 565,5 tys. dolarów czwartek, 24 czerwca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Camila Giorgi (Włochy, Q) - Aryna Sabalenka (Białoruś, 1) 7:6(5), 0:6, 6:4 Anett Kontaveit (Estonia) - Viktorija Golubić (Szwajcaria, Q) 2:6, 7:6(2), 7:5 Jelena Rybakina (Kazachstan) -Anastasija Sevastova (Łotwa, LL) 2:6, 7:6(7), 7:6(5) Jelena Ostapenko (Łotwa, WC) - Daria Kasatkina (Rosja) 1:6, 7:5, 6:2

Czytaj także: Festiwal zmarnowanych szans Magdaleny Fręch. Marzenia Polki o występie w Wimbledonie prysły Pierwszy set podciął skrzydła Katarzynie Kawie. Nie będzie debiutu w Wimbledonie

Czy Jelena Rybakina awansuje do finału turnieju w Eastbourne?