Ashleigh Barty przerwała australijską posuchę. Koniec kapitalnej serii Barbory Krejcikovej

Ashleigh Barty zakończyła kapitalną serię Barbory Krejcikovej. Australia bardzo długo czekała na swoją tenisistkę w ćwierćfinale Wimbledonu.

Ashleigh Barty PAP/EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Barbora Krejcikova (WTA 17) miała znakomitą passę na zawodowych kortach. Po porażce z Igą Świątek w Rzymie (zmarnowała dwie piłki meczowe), wygrała 15 meczów z rzędu. Czeszka zdobyła tytuł w Strasburgu, a następnie triumfowała w Rolandzie Garrosie. W Wimbledonie zanotowała singlowy debiut i odprawiła trzy rywalki. W poniedziałek jej serię zakończyła Ashleigh Barty, której uległa 5:7, 3:6.

W pierwszym secie liderka rankingu z 2:4 wyszła na 5:4. W 10. gemie Australijka zmarnowała pierwszą piłkę setową, ale w dwóch kolejnych zdobyła osiem punktów z rzędu. W końcówce drugiej partii miały miejsce trzy przełamania. Dwa z nich uzyskała Barty, która przy 5:3 odparła break pointa, a następnie wykorzystała pierwszą piłkę meczową.

W ciągu 95 minut Barty zaserwowała siedem asów i zdobyła 32 z 41 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła osiem z 10 break pointów i wykorzystała cztery z siedmiu okazji na przełamanie. Australijce naliczono 22 kończące uderzenia i 24 niewymuszone błędy. Krejcikovej zanotowano 19 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Krejcikova w latach 2015-2017 nie przeszła w Wimbledonie kwalifikacji. W deblu pierwsze dwa starty zakończyła na I rundzie, by w 2018 roku zdobyć tytuł w parze z Kateriną Siniakovą (w tym samym sezonie Czeszki triumfowały w Rolandzie Garrosie). W Paryżu Krejcikova zdobyła dwie korony, bo zwyciężyła w singlu i deblu.

Barty do ćwierćfinału Wimbledonu awansowała jako pierwsza reprezentantka Australii od 2000 roku. Ostatnią była Jelena Dokić, która dopiero w półfinale uległa Amerykance Lindsay Davenport.

Dla Barty jest to 25. wielkoszlemowy występ w singlu i awansowała do piątego ćwierćfinału. Trzy osiągnęła w Australian Open w latach 2019-2021 i jeden w Rolandzie Garrosie. W Paryżu zdobyła tytuł w 2019 roku. O półfinał Wimbledonu Australijka zmierzy się we wtorek ze swoją rodaczką Ajlą Tomljanović.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)