Urszula Radwańska świetnie zaczęła, ale potem zgasła. Dwa oblicza meczu w Pradze

Urszula Radwańska musi jeszcze poczekać na kolejne zwycięstwo w głównym cyklu. Po pięcioletniej przerwie Polka wróciła do kobiecego touru, ale na kortach twardych w Pradze nie wykorzystała we wtorek wielkiej szansy.

Rafał Smoliński
Urszula Radwańska PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Urszula Radwańska
W niedzielę Urszula Radwańska (WTA 218) wygrała drugi mecz w eliminacjach i dzięki temu po pięciu latach znalazła się w głównej drabince zawodów WTA Tour. W I rundzie krakowianka została dolosowana do Nurii Parrizas-Diaz (WTA 117). Hiszpanka triumfowała w sobotę w turnieju WTA Challenger (125K Series) na mączce w Bastad i musiała szybko przenieść się do Pragi, gdzie panie rywalizują na kortach twardych.

Początek spotkania był znakomity w wykonaniu Radwańskiej. Nasza tenisistka od połowy drugiego gema wygrała 15 punktów z rzędu i dzięki temu wysunęła się na 5:0. Dopiero w momencie zagrożenia nieco lepiej zaczęła grać Parrizas-Diaz. Hiszpanka odrobiła stratę jednego breaka, lecz o dalszej pogoni nie mogło być mowy. W ósmym gemie krakowianka wykorzystała czwartego setbola i zamknęła premierową odsłonę wynikiem 6:2.

Po kompletnie nieudanej partii otwarcia Parrizas-Diaz skorzystała z przerwy toaletowej. Gdy wróciła na kort, podjęła walkę. W pierwszym gemie drugiego seta Radwańska z trudem obroniła pięć break pointów. Po zmianie stron także miała problemy, ale ostatecznie wyszła na 2:1. Gdy w czwartym gemie Hiszpanka łatwo dała się przełamać, mogło się wydawać, że koniec spotkania jest bliski. Tymczasem rywalka nie odpuściła. Nie pozwoliła Polce wyjść na 4:1 i po kilkunastu minutach wyrównała na po 3.

Parrizas-Diaz wyraźnie złapała wiatr w żagle. Lepiej poruszała się po korcie i popełniała mniej błędów. Kolejne przełamanie zdobyła w siódmym gemie i dzięki temu prowadziła 4:3. Radwańska poprosiła wówczas o przerwę medyczną, gdyż narzekała na problem z plecami. Po wznowieniu Hiszpanka nie straciła jednak rytmu i nie oddała przewagi. Wygrała ze stanu 1:3 pięć kolejnych gemów i zamknęła seta wynikiem 6:3.

Decydująca odsłona toczyła się już pod dyktando wyżej notowanej w rankingu WTA tenisistki. Parrizas-Diaz błyskawicznie zdobyła dwa przełamania i wyszła na 4:0. Radwańska zdołała wówczas odrobić stratę jednego breaka, lecz po zmianie stron znów oddała podanie. Hiszpanka już nie czekała i przy drugiej piłce meczowej zakończyła pojedynek.

Po dwóch godzinach i 19 minutach Radwańska przegrała ostatecznie 6:2, 3:6, 1:6. Polska tenisistka musi jeszcze poczekać na kolejne zwycięstwo w tourze i powrót do Top 200. Z ostatniej wygranej cieszyła się w lipcu 2016 roku na kortach Uniwersytetu Stanforda. Natomiast Parrizas-Diaz awansowała do II rundy praskich zawodów, w której na jej drodze stanie Australijka Storm Sanders (WTA 141).