Kacper Żuk otrzymał drugą szansę. Rywal wyrównał rachunki

Kacper Żuk dostał się do głównej drabinki zawodów ATP 250 na kortach ziemnych w Gstaad. Na pierwsze zwycięstwo w imprezie tej rangi będzie musiał jednak poczekać.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Kacper Żuk
W niedzielę Kacper Żuk (ATP 170) przegrał w finale eliminacji ze Szwajcarem Sandro Ehratem. Polak był wyraźnie zmęczony po mistrzostwach kraju i podróży z Bytomia do Gstaad. W poniedziałek nowodworzanin dowiedział się, że zagra w głównej drabince, bo z imprezy wycofało się dwóch tenisistów.

Na drodze Żuka stanął we wtorek Dennis Novak (ATP 124). W 2019 roku Polak był od niego lepszy w premierowej edycji ATP Cup na kortach twardych w Sydney. To wtedy tenisowy świat zwrócił uwagę na naszego reprezentanta, który poprawiał się w rankingu ATP. Po ponad dwóch latach obaj panowie znów zmierzyli się ze sobą, tym razem w imprezie rangi ATP 250 na szwajcarskiej mączce.

Żuk rozpoczął od przełamania w drugim gemie, ale długo nie cieszył się z prowadzenia. Novak natychmiast odrobił stratę i wyrównał na po 2. Od tego momentu Austriak czuł się bardzo pewnie na korcie. Serwis ułatwiał mu zdobywanie punktów. Polak walczył, ale w dziewiątym gemie dał się zaskoczyć. Przeciwnik zdobył breaka, po czym zakończył seta wynikiem 6:4.

W drugiej odsłonie Novak starał się szybko zdobyć przełamanie. W trzecim gemie nie wykorzystał swojej szansy, a Żuk poprosił o przerwę medyczną. Polak miał problemy z poruszaniem się po korcie. Widać było, że nie zregenerował się właściwie po mistrzostwach kraju. Mimo tego po wznowieniu gry miał dwie okazje na breaka. Novak jednak utrzymał serwis i znów zadał decydujący cios w dziewiątym gemie. Po 68 minutach Austriak wykorzystał pierwszą piłkę meczową i wygrał 6:4, 6:4.

Żuk odpadł w I rundzie turnieju głównego. Za występ w Gstaad otrzyma sześć punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 5,4 tys. euro. Teraz Polak będzie mógł odpocząć przed kolejnymi startami. Natomiast zwycięski Novak powalczy o miejsce w ćwierćfinale szwajcarskich zawodów z rozstawionym z "trójką" Norwegiem Casperem Ruudem (ATP 14), który w niedzielę triumfował w szwedzkim Bastad.