ATP Waszyngton: trzygodzinny bój Rafaela Nadala. Wiele porażek rozstawionych

W swoim pierwszym meczu po dwumiesięcznej przerwie Rafael Nadal potrzebował ponad trzech godzin gry i tie breaka decydującego seta, by pokonać Jacka Socka i awansować do III rundy turnieju ATP w Waszyngtonie. W środę odpadło sześciu rozstawionych.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / SHAWN THEW / Na zdjęciu: Rafael Nadal
- Nie wiem, ile czasu zajmie mi odzyskanie wszystkiego, ale jestem tutaj, aby dać z siebie wszystko - mówił Rafael Nadal przed startem turnieju ATP w Waszyngtonie. Dla Hiszpana to pierwszy występ po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją stopy. Po inauguracyjnym meczu można pokusić się o stwierdzenie, że pod względem przygotowania fizycznego Majorkanin nic nie stracił. W środę został zmuszony do ogromnego wysiłku, ale po ponad trzech godzinach walki pokonał Jacka Socka 6:2, 4:6, 7:6(1).

Nadal w środę zapisał na swoim koncie osiem asów, trzy przełamania i 41 zagrań kończących. - To był trudny mecz, ale znalazłem sposób, aby wygrać. Gra przed pełnym stadionem była czymś wspaniałym - mówił w wywiadzie na korcie najwyżej rozstawiony Hiszpan. W III rundzie Rafa zmierzy się z Lloydem Harrisem. Oznaczony "14" Afrykaner wyeliminował Tennysa Sandgrena.

Nie udał się natomiast powrót Alexowi de Minaurowi. Australijczyk z powodu zakażenia koronawirusem nie wystąpił w igrzyskach olimpijskich, a w swoim pierwszym meczu po powrocie do zdrowia przegrał 7:6(4), 4:6, 2:6 ze Steve'em Johnsonem. Amerykanin o ćwierćfinał zmierzy się z Ricardasem Berankisem.

Środowe spotkania w stolicy USA obfitowały w porażki rozstawionych. Oznaczony numerem czwartym Grigor Dimitrow trzykrotnie stracił podanie i uległ 2:6, 6:7(4) Ilji Iwaszce. Białorusin w III rundzie zagra z Mackenzie'em McDonaldem. Amerykanin ograł Benoita Paire'a, turniejową "13".

Rozstawiony z numerem dziewiątym Daniel Evans zanotował serię siedmiu przegranych z rzędu i nie sprostał Brandonowi Nakashimie. Amerykanin, posiadacz dzikiej karty, w 1/8 finału stanie naprzeciw rodaka, Denisa Kudli, który wyeliminował innego reprezentanta gospodarzy, Taylora Fritza, oznaczonego numerem dziesiątym.

Odpadł również rozstawiony z numerem dziewiątym Aleksander Bublik. Kazach posłał 14 asów, ale popełnił też 19 podwójnych błędów serwisowych oraz pięć razy został przełamany i uległ 2:6, 5:7 Keiowi Nishikoriemu. Japończyk w III rundzie zmierzy się z Cameronem Norrie'em, turniejową "siódemką".

W meczu młodych 19-letni Jannik Sinner pokonał 6:2, 6:4 Emila Ruusuvuoriego, 22-latka. Rozstawiony z numerem piątym Włoch zaserwował trzy asy, nie oddał podania, uzyskał trzy breaki i w czwartek zmierzy się z oznaczonym numerem 12. Sebastianem Kordą.

Reilly Opelka nie stracił własnego serwisu i wygrał 7:6(1), 6:3 z Danielem Elahim Galanem. Rozstawiony z numerem ósmym Amerykanin w kolejnej fazie zagra z Johnem Millmanem, turniejową "11". Australijczyk wygrał 6:2, 7:6(8) z Eliasem Ymerem.