To była wielka batalia, ale powtórki z Wimbledonu nie było. Hubert Hurkacz pokonany

To była kapitalna batalia, ale tym razem Hubert Hurkacz został pokonany. Polak uległ w trzech setach wiceliderowi rankingu w turnieju ATP Masters 1000 w Toronto.

Hubert Hurkacz Getty Images / Vaughn Ridley / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Hubertowi Hurkaczowi jeden wygrany mecz, trzysetowy bój z Gruzinem Nikołozem Basilaszwilim, dał awans do ćwierćfinału imprezy w Toronto. W I rundzie miał wolny los, a w II walkowerem mecz oddał Japończyk Kei Nishikori. O półfinał Polak zmierzył się z Daniłem Miedwiediewem, którego w tym roku wyeliminował w 1/8 finału Wimbledonu. Tym razem zwyciężył Rosjanin 2:6, 7:6(6), 7:6(5).

Tenisiści od początku imponowali siłą, precyzją i starannością. Świetnie serwowali i pierwszych pięć gemów przebiegło bardzo szybko. Hurkacz wyczuł swoją szansę i przypuścił szturm. Był górą w grze na małe pole, posłał kilka świetnych returnów, pokazał piorunujące przyspieszenie. Miedwiediew poczuł presję i oddał podanie podwójnym błędem.

Hurkacz imponował aktywną ofensywą i rzetelną defensywną. W jego grze był zachowany odpowiedni balans, podejmował dobre decyzje, skutecznie zmieniał kierunki. Mądrze konstruował ataki i kończył sporo punktów przy siatce. Po obronie break pointa podwyższył na 5:2. Miedwiediew był rozregulowany i popełniał dużo błędów. W ósmym gemie Rosjanin zniwelował dwie piłki setowe, ale jego podwójny błąd i przestrzelony smecz zakończyły I partię.

Polak świetnie zmieniał rytm, pokazując nie tylko siłę, ale też solidną grę slajsem i spryt przy siatce. Dobrze się ustawiał na korcie i doskonale odczytywał zamiary rywala. Miedwiediew dwoił się i troił, aby przechytrzyć Polaka. Jednak wrocławianin lepszym serwisem i returnem wypracował sobie przewagę.

W II partii Miedwiediewowi ponownie groziła strata podania w szóstym gemie, ale uratował się po odparciu dwóch break pointów. Więcej kryzysowych momentów przy serwisie nie miał. Wicelider rankingu był bezradny w gemach Hurkacza, który nie dał rywalowi żadnej szansy na przełamanie. W tie breaku siła rozpędu Polaka osłabła. Zepsuł trzy forhendy i wpakował smecz w siatkę. To było zbyt wiele w starciu z rywalem, który w tym fragmencie meczu nie oddawał punktów za darmo. Pierwszą piłkę setową Hurkacz obronił kapitalnym krosem bekhendowym, ale przy drugiej wyrzucił forhend.

W III secie Hurkacz miał break pointa na 1:0, ale nieczysto trafił return. Później znów serwujący dosyć łatwo rozstrzygali swoje gemy. Tak było do czasu, gdy w opałach znalazł się najpierw jeden, a potem drugi tenisista. Miedwiediew mógł prowadzić 5:3, ale przy break poincie wyrzucił return. Przy 5:5 swoją szansę na przełamanie miał Hurkacz (po podwójnym błędzie rywala), ale Rosjanin obronił się kapitalnym wolejem. W tie breaku znów więcej zimnej krwi zachował wicelider rankingu. Miało w nim miejsce tylko jedno małe przełamanie. Doszło do niego za sprawą bekhendowej pomyłki Polaka. Wrocławianin obronił dwie piłki meczowe, ale trzecią Miedwiediew wykorzystał asem.

W trwającym dwie godziny i 16 minut meczu Miedwiediew zaserwował 23 asy, a Hurkacz miał ich dziewięć. Rosjanin zdobył o 10 punktów mniej (102-112), ale to on powalczy o finał. Posłał 38 kończących uderzeń przy 40 niewymuszonych błędach. Polak miał 33 piłki wygrane bezpośrednio i 33 pomyłki. W spotkaniu miały miejsce dwa przełamania i uzyskał je Hurkacz w pierwszym secie. Miedwiediew miał tylko dwa break pointy.

Dla Rosjanina jest to 35. wygrany mecz (bilans 35-9) i czwarty indywidualnie półfinał w 2021 roku. Pozostaje w walce o trzeci tytuł w sezonie (Marsylia, Majorka). W sobotę o finał zmierzy się z Francuzem Gaelem Monfilsem lub Amerykaninem Johnem Isnerem.

National Bank Open presented by Rogers, Toronto (Kanada)