Niesamowita batalia z młodą Amerykanką. Była piękna gra i atak furii Magdy Linette

Magda Linette pokazała sporo znakomitego tenisa, ale też był atak furii, po którym mało brakowało, a wyszłaby z niemal beznadziejnej sytuacji w trzecim secie. Polka zmusiła do ogromnego wysiłku 17-letnią Cori Gauff w wielkoszlemowym US Open 2021.

Magda Linette Getty Images / Lauren Bacho / Na zdjęciu: Magda Linette
W tygodniu poprzedzającym US Open Magda Linette osiągnęła półfinał w Cleveland. Cori Gauff w ostatnim czasie zanotowała ćwierćfinał w Montrealu, a w Cincinnati w II rudzie urwała seta Naomi Osace. Polka i Amerykanka zafundowały kibicom niesamowity dreszczowiec. Najpierw jedna odrabiała straty, później druga i sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Nawet prowadzenie 4:0 nie było bezpieczną przewagą. Ostatecznie zwyciężyła 17-letnia reprezentantka gospodarzy 5:7, 6:3, 6:4.

Na Louis Armstrong Stadium trwała zażarta batalia. Większe problemy z serwisem miała Linette. W czwartym gemie Gauff wypracowała sobie trzy break pointy, ale w jej poczynaniach pojawiła się nerwowość i popełniła trzy błędy. Później Amerykanka miała szansę na 4:2, ale Polka obroniła się kapitalnym krosem bekhendowym. Dla odmiany poznaniaka wywalczyła break pointa przy 3:3, ale reprezentantka gospodarzy obroniła się wygrywającym serwisem.

Linette dzielnie odpierała ataki rywalki. Dobrze się broniła, wyprowadzała świetne kontry i konstruowała mądre ataki z wykorzystaniem geometrii całego kortu. W końcówce obie ogarnęła serwisowa niepewność. Stephens wyszła na 5:3 po podwójnym błędzie Polki. Amerykanka nie zakończyła seta i oddała podanie psując bekhend.

Przy jednej z akcji Linette nabawiła się kontuzji kostki i poprosiła o interwencję medyczną. Im bliżej było końca I seta, tym lepiej radziła sobie Polka. Była na korcie tenisistką solidniejszą i sprytniejszą. W grze Gauff pojawiła się nerwowość i nadmierny pośpiech. Zupełnie nieudany forhend kosztował Amerykankę stratę podania w 11. gemie. Po chwili poznanianka popisała się świetnym serwisem i krosem bekhendowym. Set dobiegł końca, gdy reprezentantka gospodarzy wyrzuciła return.

Początek II partii należał do Linette. Gauff obroniła dwa break pointy, ale przy trzecim wpakowała bekhend w siatkę. Polka wyszła na 2:0, ale od tego momentu warunki na korcie dyktowała reprezentantka gospodarzy. Amerykanka przestała atakować z nieprzygotowanych pozycji, a zaczęła lepiej zmieniać kierunki i tempo. Grała mądrzej, dłużej utrzymywała piłkę w korcie.

Linette osłabła i nie znalazła sposobu na zasianie paniki w poczynania rywalki. Gauff bardzo dobrze czytała grę i jej ataki były bardzo mądrze konstruowane. Kapitalnym bekhendem po linii Amerykanka wyrównała na 2:2. Polka mogła ponownie zdobyć przełamanie, ale reprezentantka gospodarzy w imponującym stylu zniwelowała trzy break pointy (dwa asy i wygrywający serwis).

Linette coraz więcej psuła. Cztery błędy, w tym podwójny kosztowały ją stratę serwisu w szóstym gemie. Po odparciu break pointa Gauff podwyższyła na 5:2. Amerykanka nie oddała przewagi dwóch przełamań. Na zakończenie seta Polka popełniła błąd wymuszony dobrym atakiem rywalki.

Poznanianka miała coraz większe problemy z pracą nóg. Spóźniała się do piłek i źle się do nich ustawiała. Konsekwencją była rosnąca liczba pomyłek. Na początek III seta oddała podanie pakując bekhend w siatkę. W trzecim gemie popełniła fatalny błąd przy siatce i przegrywała już 0:3. Poirytowana Polka wyładowała swoją złość niszcząc rakietę poprzez trzykrotne uderzenie nią o kort. Punkty uciekały jej bardzo szybko i kompletnie nie miała pomysłu na wyjście z impasu.

Linette pokazała jednak sportową złość i ruszyła do odrabiania strat. Pomogła jej w tym Gauff, która w szóstym gemie oddała podanie podwójnym błędem. Polka z 0:4 zbliżyła się na 3:4. Później Polka miała break pointa na 5:5. Ostatecznie Amerykanka obroniła się przed szaloną pogonią poznanianki i mecz zakończyła wolejem.

W trwającym dwie godziny i 34 minuty meczu Linette posłała 32 kończące uderzenia przy 43 niewymuszonych błędach. Gauff miała 42 pomyłki, z czego 20 w pierwszym secie. Zanotowano jej 21 piłek wygranych bezpośrednio. Polka wykorzystała cztery z 13 break pointów, a Amerykanka na przełamanie zamieniła pięć z 12 okazji. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Dla 17-letniej Gauff jest to dziewiąty wielkoszlemowy występ w singlu. W tegorocznym Rolandzie Garrosie osiągnęła pierwszy ćwierćfinał. W US Open startuje po raz trzeci. W 2019 roku awansowała do III rundy, a w ubiegłym sezonie odpadła po pierwszym meczu. Kolejną rywalką Amerykanki będzie jej rodaczka Sloane Stephens, mistrzyni US Open 2017.