Droga przez mękę Bianki Andreescu. Efektowny awans Petry Kvitovej

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Bianca Andreescu
PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Bianca Andreescu

Dla Kanadyjki Bianki Andreescu pierwszy mecz w wielkoszlemowym US Open 2021 był prawdziwą drogą przez mękę. Efektownie turniej rozpoczęła Czeszka Petra Kvitova.

Dwa lata temu Bianca Andreescu (WTA 7) zrobiła prawdziwą furorę na zawodowych kortach. Wygrała trzy turnieje, w tym US Open (był to jej debiut w nowojorskiej imprezie). Problemy zdrowotne, które prześladowały ją także w 2019 roku, oraz pandemia COVID-19 sprawiły, że w ubiegłym sezonie Kanadyjka nie rozegrała żadnego meczu. Po 24 miesiącach wróciła w miejsce największego triumfu. Już w I rundzie Andreescu miała wielkie problemu. Zwyciężyła 7:5, 4:6, 7:5 Viktoriję Golubić (WTA 47).

W pierwszym secie Kanadyjka od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Golubić uzyskała na 5:4. W decydującej odsłonie Andreescu wróciła ze stanu 2:4. W trwającym dwie godziny i 48 minut meczu zaserwowała siedem asów. Posłała 40 kończących uderzeń przy 36 niewymuszonych błędach. Szwajcarce zanotowano 15 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Obie tenisistki zaliczyły po trzy przełamania.

Andreescu poza triumfem w US Open 2019 w sześciu pozostałych wielkoszlemowych startach nie przeszła II rundy. W tegorocznych Australian Open, Rolandzie Garrosie i Wimbledonie wygrała łącznie jeden mecz. Kolejną rywalką Kanadyjki będzie Lauren Davis (WTA 98), która pokonała 6:2, 2:6, 6:3 Wiktorię Tomową (WTA 117). W ciągu godziny i 43 minut Amerykanka zdobyła 12 z 14 punktów przy siatce i uzyskała cztery przełamania.

Petra Kvitova (WTA 11) rozbiła 6:1, 6:2 Polonę Hercog (WTA 86). W ciągu 61 minut dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zdobyła 26 z 32 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła trzy break pointy i wykorzystała wszystkie cztery okazje na przełamanie. W II rundzie Czeszka zmierzy się ze swoją rodaczką Kristyną Pliskovą (WTA 115), która zaserwowała 13 asów i pokonała 6:4, 6:3 Dankę Kovinić (WTA 67).

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 15) w 78 minut wygrała 6:4, 6:2 z Alison Riske (WTA 35). Finalistka tegorocznego Rolanda Garrosa wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Anna Karolina Schmiedlova (WTA 93), która zwyciężyła 7:5, 6:7(3), 6:3 Ashlyn Krueger (WTA 649). Amerykanka z 5:7, 3:5 doprowadziła do trzeciej partii po obronie piłki meczowej. W niej było jedno przełamanie, które Słowaczka zaliczyła na 3:1.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57,5 mln dolarów wtorek, 31 sierpnia

I runda gry pojedynczej kobiet:

Bianca Andreescu (Kanada, 6) - Viktorija Golubić (Szwajcaria) 7:5, 4:6, 7:5 Petra Kvitova (Czechy, 10) - Polona Hercog (Słowenia) 6:1, 6:2 Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 14) - Alison Riske (USA) 6:4, 6:2 Jessica Pegula (USA, 23) - Anastazja Potapowa (Rosja) 6:2, 6:2 Anett Kontaveit (Estonia, 28) - Samantha Stosur (Australia) 6:3, 6:0 Sara Sorribes (Hiszpania) - Karolina Muchova (Czechy, 22) 6:2, 7:6(3) Sorana Cirstea (Rumunia) - Weronika Kudermetowa (Rosja, 29) 7:6(5), 3:6, 6:0 Ludmiła Samsonowa (Rosja) - Katie Boulter (Wielka Brytania, Q) 6:3, 6:2 Su-Wei Hsieh (Tajwan) - Claire Liu (USA) 6:1, 6:4 Lauren Davis (USA) - Wiktoria Tomowa (Bułgaria, LL) 6:2, 2:6, 6:3 Jil Teichmann (Szwajcaria) - Cristina Bucsa (Hiszpania, Q) 6:3, 6:4 Misaki Doi (Japonia) - Storm Sanders (Australia, WC) 7:6(3), 6:3 Shelby Rogers (USA) - Madison Brengle (USA) 6:4, 6:0 Kristyna Pliskova (Czechy, Q) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 6:4, 6:3 Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) - Ashlyn Krueger (USA, WC) 7:5, 6:7(3), 6:3 Greet Minnen (Belgia, LL) - Nadia Podoroska (Argentyna) 6:4, 1:6, 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Czytaj także: Iga Świątek poznała drugą przeciwniczkę. Grała z nią w Australian Open Dwa oblicza Ashleigh Barty w meczu z dawną finalistką US Open. Wygrane Belindy Bencić i Pauli Badosy

Czy Bianca Andreescu awansuje do III rundy US Open 2021?