Przebojowa Kanadyjka robi furorę w Nowym Jorku. Aryna Sabalenka wciąż w grze o tytuł

18-letnia Leylah Fernandez zachwyca w US Open 2021! Kanadyjka wyeliminowała kolejną mistrzynię nowojorskiej imprezy. W drugim wielkoszlemowym ćwierćfinale zameldowała się Białorusinka Aryna Sabalenka.

Leylah Annie Fernandez PAP/EPA / PETER FOLEY / Na zdjęciu: Leylah Annie Fernandez
W IV rundzie US Open doszło do starcia 18-letniej Leylah Fernandez (WTA 73) z Andżeliką Kerber (WTA 17). Kanadyjka sprawiła kolejną niespodziankę i pokonała Niemkę 4:6, 7:6(5), 6:2. Odprawiła następną mistrzynię nowojorskiej imprezy. W III rundzie również w trzech setach zwyciężyła Naomi Osakę (2018, 2020). Kerber na Flushing Meadows była najlepsza raz (2016).

W pierwszym secie Kerber od 2:4 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii wypuściła z rąk prowadzenie 4:2. W 12. gemie obroniła piłkę setową, a w tie breaku z 1-5 zbliżyła się na 4-5, ale więcej nie zdziałała. W decydującej odsłonie Niemka od 2:1 straciła pięć kolejnych gemów.

W trwającym dwie godziny i 15 minut meczu Fernandez zdobyła 16 z 21 punktów przy siatce. Została przełamana cztery razy, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Na konto Kanadyjki poszło 45 kończących uderzeń i 34 niewymuszone błędy. Kerber zanotowano 28 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Dla Kerber był to 55. wielkoszlemowy występ. W swoim dorobku ma trzy tytuły w imprezach najwyższej rangi. Oprócz US Open wgrała Australian Open 2016 i Wimbledon 2018. Fernandez potrzebowała siedmiu startów, aby osiągnąć pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Kolejną rywalką Kanadyjki będzie Ukrainka Elina Switolina.

Aryna Sabalenka (WTA 2) wygrała 6:4, 6:1 z Elise Mertens (WTA 16). Nie był to wybitny mecz Białorusinki, ale Belgijka jej nie zagroziła. Tenisistka z Mińska popełniła 10 podwójnych błędów, z czego osiem w pierwszym secie. Zniwelowała trzy z czterech break pointów i spożytkowała cztery z pięciu okazji na przełamanie. Sabalenka pokusiła się o 22 kończące uderzenia przy 21 niewymuszonych błędach. Mertens naliczono 13 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek.

Sabalenka osiągnęła drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał w 16. starcie w imprezie tej rangi. W tegorocznym Wimbledonie awansowała do półfinału. Mertens jest półfinalistką Australian Open 2018. Ćwierćfinał osiągnęła jeszcze w US Open 2019 i 2020. Dla Belgijki był to 18. wielkoszlemowy występ. O półfinał Sabalenka zmierzy się z Czeszką Barborą Krejcikovą.