Dawna mistrzyni singlowa najlepsza w deblu. Młode Amerykanki zatrzymane

Samantha Stosur i Shuai Zhang znów królują w wielkoszlemowej imprezie. Po triumfie w Australian Open 2019 tym razem Australijka i Chinka wygrały US Open 2021. W finale pokonały młode Amerykanki.

Shuai Zhang i Samantha Stosur, mistrzynie US Open 2021 w deblu Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Shuai Zhang i Samantha Stosur, mistrzynie US Open 2021 w deblu
Dziesięć lat temu Samantha Stosur triumfowała w US Open w singlu po zwycięstwie nad Sereną Williams. Tym razem podbiła nowojorską imprezę w deblu w parze z Shuai Zhang. W niedzielnym finale Australijka i Chinka pokonały 6:3, 3:6, 6:3 amerykańskie nastolatki Cori Gauff i Catherine McNally. Dla Stosur jest to drugi deblowy tytuł na Flushing Meadows. W 2005 roku była najlepsza wspólnie z Lisą Raymond.

O losach każdego seta decydowało jedno przełamanie. Za każdym razem nastąpiło w ósmym gemie. W pierwszej partii Gauff i McNally oddały podanie tracąc pięć punktów z rzędu od 40-0. W drugim secie Amerykanki wykorzystały trzecią okazję na 5:3.

W decydującej odsłonie Stosur i Zhang wyszły na 4:3 po obronie dwóch break pointów, a następnie zaliczyły przełamanie. W dziewiątym gemie Gauff obroniła pierwszą piłkę meczową niewiarygodnym lobem. Drugą Australijka wykorzystała wygrywającym serwisem.

W trwającym godzinę i 55 minut meczu Gauff i McNally zaserwowały pięć asów, ale też popełniły siedem podwójnych błędów. Obie pary miały po sześć break pointów. Stosur i Zhang uzyskały dwa przełamania, a własne podanie oddały tylko raz. Australijka i Chinka posłały 39 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Amerykankom naliczono 37 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Gauff i McNally po raz pierwszy doszły do wielkoszlemowego finału. Wcześniej dwa razy awansowały razem do ćwierćfinału Australian Open (2020, 2021).

Dla Zhang jest to drugi wielkoszlemowy tytuł. W 2019 roku Chinka i Stosur zwyciężyły w Australian Open. Australijka może się teraz pochwalić ośmioma triumfami w imprezach tej rangi (jeden w singlu, cztery w deblu i trzy w mikście).

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57,5 mln dolarów
niedziela, 12 września

finał gry podwójnej kobiet:

Samantha Stosur (Australia, 14) / Shuai Zhang (Chiny, 14) - Cori Gauff (USA, 11) / Catherine McNally (USA, 11) 6:3, 3:6, 6:3

Czy Samantha Stosur i Shuai Zhang zdobędą kolejny wielkoszlemowy tytuł?