Jelena Ostapenko przetrwała kryzys. Nastolatka zatrzymała Marketę Vondrousovą i jest w finale

Jelena Ostapenko przezwyciężyła kryzys i dzieli ją jeden krok od obrony tytułu w turnieju WTA 250 w Luksemburgu. Czeszka Marketa Vondrousova została zatrzymana przez 18-letnią Dunkę Clarę Tauson.

Jelena Ostapenko Getty Images / Dylan Buell / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
W II rundzie Jelena Ostapenko (WTA 30) niespodziewanie straciła seta z notowaną na 300. miejscu w rankingu Holenderką Arianne Hartono. Pozostałym rywalkom Łotyszka nie oddała ani jednej partii. W półfinale pokonała 6:1, 7:6(4) Ludmiłę Samsonową (WTA 48).

Ostapenko prowadziła 6:1, 5:1 i dopadł ją kryzys. Ostatecznie awans zapewniła sobie w tie breaku, w którym od 1-4 zdobyła sześć kolejnych punktów. Dla Łotyszki jest to dziewiąty z rzędu wygrany mecz w Luksemburgu. Tytuł zdobyła dwa lata temu. W ubiegłym sezonie turniej się nie odbył.

W ciągu 85 minut Ostapenko wykorzystała wszystkie cztery break pointy. Samsonowa na przełamanie zamieniła dwie z sześciu okazji. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W I rundzie Australian Open 2020 również lepsza okazała się Łotyszka.

Clara Tauson (WTA 70) zwyciężyła 6:4, 2:6, 6:4 Marketę Vondrousovą (WTA 35). W trwającym dwie godziny i trzy minuty meczu obie tenisistki zaserwowały po pięć asów i zaliczyły po cztery przełamania. W zażartej batalii o jeden punkt więcej wywalczyła czeska finalistka Rolanda Garrosa 2019 i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio (86-85).

Dla Tauson będzie to drugi finał w głównym cyklu. W marcu zdobyła tytuł w Lyonie. Ostapenko największy triumf odniosła w Rolandzie Garrosie 2017. Łotyszka będzie miała szansę wygrać drugi turniej w 2021 roku (Eastbourne). W niedzielę wystąpi w dziewiątym singlowym finale w WTA Tour i powalczy o piąte trofeum. Po raz pierwszy zmierzy się z Tauson.

BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luksemburg (Luksemburg)
WTA 250, kort twardy w hali, pula nagród 235,24 tys. dolarów
sobota, 18 września

półfinał gry pojedynczej:

Jelena Ostapenko (Łotwa, 3) - Ludmiła Samsonowa (Rosja, 7) 6:1, 7:6(4)
Clara Tauson (Dania) - Marketa Vondrousova (Czechy, 5) 6:4, 2:6, 6:4

Liderka rankingu nie zagra w WTA Finals? "To nie jest dobra reklama dla najlepszych dziewczyn na świecie"
Polak pomścił rodaka. Historyczne osiągnięcie w Pekao Szczecin Open

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)