Zmienne szczęście faworytek. Problemy zdrowotne Belindy Bencić

Najwyżej rozstawiona Elina Switolina odpadła w piątek na etapie ćwierćfinału turnieju WTA 500 w Chicago. Awans wywalczyła Garbine Muguruza, a problemy zdrowotne zmusiły do rezygnacji Belindę Bencić.

Rafał Smoliński
Elina Switolina PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Elina Switolina
Działo się w piątek w Chicago. Najwyżej rozstawiona Elina Switolina znalazła pogromczynię na etapie ćwierćfinału, bo przegrała z Ons Jabeur 4:6, 2:6. Tunezyjka kontynuuje starania, aby zagrać w kończących sezon WTA Finals w Guadalajarze. W starciu z szóstą rakietą globu obroniła 11 z 12 break pointów oraz postarała się o trzy przełamania.

- To był intensywny mecz. Znam Elinę od czasów juniorskich, ale nigdy nie wygrałam z nią w zawodowym tourze, dlatego był to dla mnie ważny pojedynek. Starałam się robić swoje. Używałam slajsa, skrótów, wszystkiego, co mogłam, ale z nią nigdy nie jest łatwo. Cieszę się, że wygrałam w dwóch setach - powiedziała Jabeur na konferencji prasowej (cytat za wtatennis.com).

Przeciwniczką Jabeur w pojedynku o finał będzie w sobotę Jelena Rybakina. Rozstawiona z piątym numerem Kazaszka wygrała z Belindą Bencić 6:4, 3:1 po tym, jak Szwajcarka wycofała się z powodu urazu prawego kolana. W takich okolicznościach doszło do rewanżu za półfinał igrzysk olimpijskich w Tokio. Rybakina zmierzy się z Jabeur po raz trzeci w tourze. Bilans ich rywalizacji jest obecnie remisowy.

Rozstawiona z drugim numerem Garbine Muguruza nie marnowała czasu na korcie. Hiszpanka wypunktowała japońską kwalifikantkę Mai Hontamę (6:3, 6:2). - To był dla mnie trudny mecz, ponieważ nie wiedziałam zbyt wiele o niej. Pierwszy set był najważniejszy, bo ona zdołała wrócić ze stanu 0:4 i sprawić, że partia stała się bardzo wyrównana. Potem w drugiej odsłonie uzyskałam przełamanie i zakończyłam mecz w dwóch setach - komentowała Muguruza.

W sobotę rywalką Hiszpanki będzie Marketa Vondrousova. Czeszka odwróciła losy pojedynku z Danielle Collins i po trzysetowym boju pokonała Amerykankę 6:7(4), 6:0, 7:6(3). Reprezentantka naszych południowych sąsiadów osiągnęła czwarty półfinał w sezonie 2021. W lutym Muguruza oddała Vondrousovej zaledwie gema podczas ich spotkania w turnieju WTA w Melbourne. W Chicago można się spodziewać bardziej interesującego widowiska.

Chicago Fall Tennis Classic, Chicago (USA)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 565,5 tys. dolarów
piątek, 1 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Ons Jabeur (Tunezja, 6) - Elina Switolina (Ukraina, 1) 6:4, 6:2
Jelena Rybakina (Kazachstan, 5) - Belinda Bencić (Szwajcaria, 3) 6:4, 3:1 i krecz
Marketa Vondrousova (Czechy) - Danielle Collins (USA, 10) 6:7(4), 6:0, 7:6(3)
Garbine Muguruza (Hiszpania, 2) - Mai Hontama (Japonia, Q) 6:3, 6:2