Hubert Hurkacz znalazł pogromcę. Koniec zwycięskiej passy

Hubert Hurkacz zakończył w czwartek serię pięciu kolejnych zwycięstw w zawodach głównego cyklu. W II rundzie turnieju ATP 250 na kortach twardych w San Diego sposób na Polaka znalazł Rosjanin Asłan Karacew.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Julian Avram/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W 2017 roku Hubert Hurkacz (ATP 12) i Asłan Karacew (ATP 24) zmierzyli się ze sobą w II rundzie eliminacji do zawodów ATP Challenger Tour w chińskim Shenzhen. Wówczas Polak wygrał z wielkim trudem po trzysetowym boju 7:6(9), 4:6, 7:5. Minęły cztery lata, a panowie znów zagrali przeciwko sobie. Tym razem stawką ich pojedynku był ćwierćfinał imprezy rangi ATP 250 na kortach twardych w San Diego.

W czwartek znów doszło do trzysetowego boju z udziałem obu tenisistów. W premierowej odsłonie panowie długo pilnowali serwisu. Pierwszego break pointa wypracował dopiero w ósmym gemie Hurkacz. Karacew nie wytrzymał wówczas ciśnienia i przestrzelił forhendem. Polak jednak nie wykorzystał wielkiej szansy na zakończenie seta i łatwo oddał podanie jeszcze przed zmianą stron.

Przy stanie 5:4 "Hubi" miał dwa setbole przy serwisie Rosjanina. 28-latek uratował się wówczas firmowym bekhendem po krosie, a przy drugiej piłce setowej nasz tenisista zepsuł return. Po zmianie stron wrocławianin jeszcze raz ruszył do ataku. Przy trzecim setbolu Karacew wpakował piłkę w siatkę i partia otwarcia padła łupem Polaka (7:5).

Sytuacja zdawała się być korzystna dla Hurkacza. Nasz reprezentant wygrał pierwszego seta i zaczynał serwisem drugiego. Początkowo nic nie zapowiadało zmiany sytuacji na korcie. To Polak był bliżej zdobycia przełamania i rozstrzygnięcia pojedynku w dwóch partiach. I wtedy nadszedł kiepski w wykonaniu Hurkacza siódmy gem. Karacew uzyskał dwa break pointy. Przy drugim rozegrał świetną wymianę i zdobył punkt bekhendem. Rosjanin nie oddał już przewagi przełamania i zamknął seta wynikiem 6:4.

Przed rozpoczęciem decydującego seta panowie skorzystali z przerwy toaletowej. Po wznowieniu gry Hurkacz nie prezentował się dobrze na korcie. Karacew zdominował rywala w wymianach i szybko wypracował break pointy. Przełamanie już w pierwszym gemie uzyskał pewnym wolejem przy siatce. Przy stanie 1:2 Polak poprosił o przerwę medyczną, ponieważ odczuwał problem z prawym ramieniem w okolicach łokcia. Po powrocie na kort nie był w stanie odpowiedzieć na świetnie dysponowanego Rosjanina. Stracił jeszcze podanie w siódmym gemie i po 148 minutach przegrał ostatecznie 7:5, 4:6, 2:6.

Hurkacz zakończył w czwartek serię pięciu kolejno wygranych pojedynków, którą zapoczątkował mistrzowskim marszem w ubiegłym tygodniu w Metz. Po długiej podróży do San Diego Polak pokonał jeszcze Aleksa Bolta, ale na Karacewa zabrakło świeżości. Teraz 24-latek z Wrocławia będzie miał trochę czasu na odpoczynek. Do rywalizacji w turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells przystąpi pod koniec przyszłego tygodnia (w sobotę lub niedzielę), bo w I rundzie otrzyma wolny los.

Zwycięski Karacew wystąpi w piątkowym ćwierćfinale turnieju San Diego Open. Jego przeciwnikiem będzie Bułgar Grigor Dimitrow.